SEÇİMLERİNDE ÖZGÜRSÜN

SEÇİMLERİNDE ÖZGÜRSÜN

Geçtiğimiz akşamlarda yayınladığım bir Yarına Not bu şekildeydi; seçimlerinde özgürsün. Bugün bu konudaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

İnsanın kaderinin belli ölçülerde kendi çabasına bağlı kılındığına inanıyorum; bu nedenle seçimlerinde özgürsün derken bunu kastetmiştim biraz da. Bir şeyi isteyip istememek sizin elinizde; bu seçim özgürlüğüdür. Bir isteğiniz olduğunda bunun için emek vermek, çaba göstermek de sizin elinizdedir. Sonuç ise her zaman kişinin elinde olmayabilir, çünkü hayat çok karışık bir sistem, bilinçli zihnimizle algılayabilmemiz mümkün değil.

Bu noktada da inanç devreye giriyor; inanıp inanmamak da bir seçim.

Bu kadar genel bilgi yeterli olacaktır; biraz da pratik örnekler verelim. Birisine aşık olduğunuzda bu aşkın peşinden gidip gitmemek bir seçimdir. İşinizden memnun değilseniz kalmak da gitmek de bir seçimdir. Seçimlerinizde özgürsünüz.

Elbette, bunu belli bir yaşın üstünde olan kişiler için söylüyorum. Ayrıca maddi anlamda güçlü olmak çoğu zaman bir seçim özgürlüğü sağlar.

Gününüzü nasıl geçireceğiniz, en azından boş vakitlerinizi nasıl değerlendireceğiniz de sizin seçiminize bağlıdır.

Hayatı nasıl yaşadığınız da öyle; Helen Keller’in meşhur sözüdür, hayat ya cesur bir maceradır ya da hiçbir şeydir. Cesaret de bir seçimdir.

İyimserlik bir seçimdir, şanslı olduğunu düşünmek bir seçimdir, elindekilerle mutlu olmayı seçmek bir seçimdir, var olana odaklanmak ve şükretmek bir seçimdir.

Benim görüşüme göre insan hayatını belli ölçülerde seçimleri ile yönetir; siz hayatınızı nasıl yaşamayı seçiyorsunuz, işte en can alıcı soru budur kanaatimce.

Seçimlerinizi korkudan yana değil, sevgiden yana yapın, sadece bu bile çok önemli bir fark yaratabilir.

Sevgi ile kalın.

Not: Dördüncü kitabım Senin Olan Sana Gelir’e tüm kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş