SEÇİM YAPMANIN ÖNEMİ

deniz resimleri

web sitesinde 700’den fazla yazı yer alıyor, bu yazılardan bir kısmı ile seçim yapmak ve karar almak ile ilgili. Diğer yandan bu konu oldukça önemli bir konu, bugün bu konuya farklı bir bakış açısı ile yaklaşmak istedim.

Biliyorsunuz 2012 yılında yayımlanmış olan ilk kitabımın ismi de Hayatını Seç şeklinde. Hayatımızı belli ölçülerde yaptığımız seçimlerle yönetiyoruz. Bir olayı artıları ve eksileri ile ortaya döktükten sonra bir seçim yaparız genellikle. Yaptığımız seçimler de hayatımızın yönünü, gidişatını belirler.

Seçim yapmak dediğimizde önemli konuların başında “bedel” ödemek gelir. Her şeyin aynı ayda bizim istediğimiz gibi olması her zaman mümkün değildir, özellikle de diğer insanların da söz konusu olduğu ve hayatlarının belli ölçüde etkilendiği seçimlerimizde.

Bir ilişkiyi bitirdiğinizde karşı taraf üzülebilir, bazı durumlarda size kızabilir ve hatta sizi suçlayabilir. Hem ilişkiyi bitireyim hem de karşı taraf her şeyi olgunlukla karşılasın beklentisi her zaman gerçekçi olmayabilir.

Kurumsal iş hayatından ayrılıp kendi işinizi kurduğunuzda da bazı bedeller ödersiniz, başlangıçta en azından belli bir süre için daha güvensiz sularda dolaşırsınız artık, ay başında hesabınıza yatan belli bir maaşınız yoktur.

Bir seçim yaparken çoğu durumda bir bedel ödemeniz gerekebilir, bunu cesaretinizi kırmak ya da sizi korkutmak amacıyla söylemiyorum, gerçekçi bulduğum için ifade ediyorum.

Bedeli ödemeye razı geldikten sonra özgürleşirsiniz ve yeni seçiminizin doğru çıkması için elinizden geleni yaparsınız.

Güvenli hayatımızın sakinliğini bozan da yaptığımız cesur seçimlerdir, bazen bir vazgeçiştir seçim bazen bir kucaklaşmadır zaten bizim olması gerekenle.

Seçim yaparken gözünüzün önündekileri de gözden kaçırmayın lütfen.

Ve koşullar hızlı değişir, çünkü hayat değişkendir, yanlış bir seçim yaptığınızı düşünüyorsanız geriye dönebilirsiniz bazen, bu sizi tutarsız bir insan yapmayacaktır.

Hayallerimizin gerçek olması için seçimler yaparız, umutla yaparız seçimlerimizi. Bazen de bir vicdan muhasebesidir seçim yapmak.

İç sesinizi bastırmayın, işaretleri doğru okumaya çalışın ve sizi iyi hissettiren seçimleri yapmaya çalışın.

Hayatımız yaptığımız seçimlerdir.

Sevgi ile kalın.

Not: Ekim ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş