En büyük yanılgılarımız, bir seçeneğimiz olmadığını düşünmek ya da seçeneklerin çok sınırlı olduğuna kanaat getirmek. Bu şekilde düşündüğümüzde bir çıkış yolu bulabilmek gerçekten zor oluyor.

Hayat, seçenekler ve seçimler üzerine kuruludur. Pek çok konu için çözüm, seçeneklerimizin daha çok farkına varabilmekle başlar.

İnsanların seçeneklerinin farkında olmalarını istiyorum. Danışanlarımla yaptığımız seanslardan edindiğim deneyim ve gözlemlerim bana herkesin pek çok konuda seçenekleri olduğunu ama bazen ısrarla aynı seçimleri yaptıklarını gösterdi.

Danışanlarımı farklı seçenekleri keşfetmeleri için sorularla yönlendiririm. Kendileri ve hayatları hakkında, özellikle de neyin yanlış gittiğinden ziyade ne olmasını istedikleri hakkında farklı şekilde düşünmeye davet ederim.

Seçeneklerimizin daha çok farkında olmak için öncelikle hayatımızın sorumluluğunu elimize almamız gerekiyor, sorumluluk almak ile kendimizi suçlamayı birbirine karıştırmadan. Kendi hayatımıza bizden başkası liderlik edemez, koçlar sadece belli bir süre rehberlik ederler.

Sorumluluğu ele alınca bir süre sonra kontrolün büyük ölçüde bizim elimizde olduğunu fark ederiz ve bu önemli bir değişim yaratır. Düşüncelerimiz, duygularımız ve davranışlarımız en basit ve en etkili seçeneklerimizdir.

Bugün bir karar almanızı istiyorum, dışsal faktörleri bir tarafa bırakın, hayatınızın kontrolünü elinize alın ve seçeneklerinizi düşünün.

Yaşamımız seçimlerimizin bir toplamıdır, doğru seçimler yapabilmek için seçeneklerin farkında olmak gerekir. Unutmayın, kendi hayatımıza seçimlerimizle mutluluk getirebilecek tek kişi biziz.

Hepinize güzel bir gün diliyorum, sevgi ile kalın.

Not: Seçeneklerinizin daha çok farkına varmak için Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir isimli kitaplarımı okumanızı da tavsiye ederim.