ŞANSLI OLMAK

ŞANSLI OLMAK

Geçtiğimiz günlerde yazdığım bir yazıda şanslı olmak konusuna ayrı bir yazıda değineceğimi söylediğimde çok sayıda mesaj ve yorum aldım; herkes ağızbirliği etmişçesine bu konudaki yazıyı dört gözle beklediğini ifade ediyordu. Hadi bakalım, o halde gelsin şans ile ilgili yazımız.

Ben hayatı şanslı olduğuma inanarak yaşamayı tercih ediyorum. Her zaman söylerim; arkasında matematiksel veya mantıksal bir gerçek yoksa, bir ölçümleme yapılamıyorsa bizi mutlu eden şeylere inanmak daha doğru bir tercihtir. Bir örnekle açıklamaya çalışayım; üzerimde bir şansmetre taşımıyorum; yani Mert bugüne kadar on bin tane olay yaşadı, bunların dört bin tanesinde şanssızdı, altı bin tanesinde şanslıydı gibi bir veriye sahip değilim, kimsenin de sahip olduğunu düşünmüyorum. O halde beni mutlu edecek şeylere inanmayı daha doğru buluyorum. Bu inançla yaşadığımda ister çekim yasası deyin ister başka bir isim verin şanslı olaylar da genellikle gelip beni buluyor, her zaman mı, hayır, çoğu zaman.

Bu haftayı şanslı bir insan olduğunuza inanarak yaşayın, bir hafta içinde farkı hemen göreceksiniz, bol bol gülümsemeyi de unutmayın, artık yerde para mı bulursunuz yoksa hayatınızın iş fırsatı veya aşkı ile mi karşılaşırsınız onu ben bilemem.

Olaya biraz da bilimsel yönü ile yaklaşacak olursak şans dediğimiz şey aslında farkındalık, hazırlık ve fırsatın birleşimidir. Öncelikli olarak kendime dair farkındalığım yüksek olmalı, kendimi olabildiğince iyi tanımalıyım, bunun neticesinde de neler istediğimi ve neden istediğimi iyi biliyor olmalıyım. Bu işin farkındalık ile ilgili kısmı.

Daha sonra hazırlık kısmı var; bir stratejim ve planlarım olmalı bazı konularda, hedefe gidecek yolu tüm ayrıntıları ile tarif edemiyor olsam bile seçeneklerimin neler olabileceğini, nasıl bir yol izleyebileceğimi kabaca tarif edebiliyor olmaktan bahsediyorum. Bu da işin hazırlık kısmı. Eylemler her zaman önemlidir.

Son olarak da bu kadar farkındalık ve hazırlıktan sonra elbette ki karşıma çıkan fırsatları çok daha kolay bir şekilde fark edeceğim, şans  kapımı çaldığında hazır olacağım yani.

Şans kapınızı birden fazla defa çalar, buna da inanın lütfen, hayat bize ikinci ve üçüncü fırsatlar vermek konusunda cömerttir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar