ŞANSINI YANINA AL – BİR BİLGE

ŞANSINI YANINA AL – BİR BİLGE

Cuma günü öğleden önce bir Bilge’yi ziyarete gittim; baharın başlangıcı sayılabilecek güzel bir hava vardı, Bilge’yi bahçede çiçekleri ile konuşurken buldum, beni görünce ayağa kalktı ve bana sarıldı, “hoş geldin evlat, şanslısın yine, biraz önce yumurtalı ekmek hazırlamıştım, beraber kahvaltı ederiz” dedi. “Nasıl bu kadar şanslı olabiliyorum, ben de bilmiyorum” diye cevap verdim. Gülümsedi ve “sen bilmiyorsun ama ben biliyorum; farkında olmadan yaptıklarında gizli, kahvaltıdan sonra anlatırım” diye devam etti.

İçeri geçtik; Ceyda Hanım’a da merhaba dedim; “portakal reçelini mutlaka tatmalısın” diye gülümsedi, birbirlerine aşık bu çift ile kahvaltı etmek harika bir deneyim oldu benim için de, birbirlerini seven insanlarla zaman geçirmek adeta terapi gibi geliyor. Bunu siz de daha çok denemelisiniz.

Kahvaltıdan sonra bahçede kahvemizi içerken Bilge’ye “şu şans konusunu açsana biraz, belki okuyucularımız için de bazı yararlı bilgiler çıkar farkında olmadan yaptıklarımdan” dedim.

Gülümsedi ve anlatmaya başladı:

“Şansını yanına almak için insanın yapması gereken çok basit bir şey vardır ama bu şeyi yapabilmek her zaman o kadar da kolay olmayabilir”

“Nedir bu basit şey?”

“Kendine değer vereceksin”

“Şans ile bunu nasıl ilişkilendirdin?”

“Sen kendine değer vermezsen şans senin yanında durmaz, gider kendine değer veren başka birisinin yanında durur, çünkü eğlenmek ister.”

“Tam olarak anladığımı sanmıyorum, ama sen öyle diyorsan öyledir, peki neler yapabiliriz kendimize değer vermek için ya da ben farkında olmadan neler yapıyorum sence?”

“Küçük şeyleri önemsiyorsun kendinle ilgili; küçük şeylerin tadını çıkarıyorsun, hayatı yaşarken kendi mutluluğunu önemsiyor ve ön plana çıkarıyorsun.”

“Dediğin gibi çok farkında değildim ama sen söyleyince şimdi düşünüyorum, haklısın sanırım. Ben genellikle bu şekilde yaşarım, kendimi ve kendi mutluluğumu, iyi hissetmeyi önemserim, enerjim düştüğünde bunu artırmak için kendime değer verdiğimi hatırlatan bir şeyler yaparım, bazen sevdiğim bir yiyecek veya içecektir, bazen bir film izlemek bazen kısa bir seyahat veya farklı bir şey olabilir.”

“İşte bu önemli bir konu; bunu anlatmalısın, pek çok şeyin başladığı yer burasıdır, insan kendisine değer verince evren de onunla işbirliği yapar ve biz buna şans adını veririz, şans kendisine değer verenleri sever.”

“Şimdi biraz daha anlaşılır oldu, bu konu üzerinde düşünmeye devam edeceğim, teşekkür ederim.”

“Ne demek, bende konu çok, daha çok gel daha çok anlatırım” diye gülümsedi.

Biraz daha sohbet edip yanından ayrıldım; şans ile ilgili söylediklerini düşünmeye devam ettim, sahi siz ne düşünüyorsunuz bu konuda, şansınızı yanınıza almak için neler yapıyorsunuz?”

 

Paylaş

Önerilen Yazılar