SALGIN GÜNLERİNDE RAHAT VE HUZURLU OLABİLMEK

SALGIN GÜNLERİNDE RAHAT VE HUZURLU OLABİLMEK

Salgının üçüncü dalgası çok şiddetli bir şekilde hissediliyor, bir yıldan uzun bir süredir dalgalanmalarla yaşıyoruz hayatımızı, aç, kapa, duygularımızı yönetmekte güçlük çekiyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir okurum bu süreçle nasıl başa çıkabildiğimi sordu, bugünkü yazıda kendi yaptıklarımdan yola çıkarak bir reçete örneği sunmak istedim.

Her şeyden önce şunu söylemem uygun olacaktır; insanın huzuru ve mutluluğu, çevresinden ve ülkesinden bağımsız değildir, her gün çok sayıda kişi hastalanırken ve vefat ederken hepimiz belli ölçülerde bunun rahatsızlığını hissediyoruz ve yakın zamanda bu konuda bir değişiklik olacak gibi de görünmüyor. Dolayısı ile huzurlu ve rahat olma potansiyelimiz zaten kısıtlanmış durumda, eskiden on üzerinden onu hedefleyebilirdik belki, yeni oluşan durumda bu pek gerçekçi bir beklenti olmayacaktır.

Benim bu tip durumlarla baş etme yöntemim çok basit aslında, üretmek ve üretmek yoluyla zihnin boş durmasını ve olumsuzluklara kolay kapılmasını önlemek. Eğer çalışan bir insansanız bu dönemde çok şanslısınız, elinizden gelenin iyisini yaparak bol bol üretin. Ben de benzer şekilde hem görüşmelerimi yapıyorum hem de günlük yazılar hazırlıyorum.

Eğer çalışarak üretmek mümkün değilse veya yeterli değilse üretim bir ilgi alanına yönelik de olabilir, bu konu sanatla bağlantılı şekilde karşımıza da çıkabilir. Yazı yazmak, resim yapmak, fotoğraf çekmek, piyano çalmak, bunların hepsi sanatsal üretimlerdir.

Zihinsel üretim dışındaki en önemli uygulamam ise fiziksel egzersize kesintisiz olarak devam etmek. Havanın çok soğuk ve yağışlı olmadığı her gün parkta en az bir saat zaman geçirerek ağaçlara sarılmayı ve yürüyüş yapmayı ihmal etmiyorum.

Üçüncü bir konu ise maneviyat ve anda kalma egzersizleri ile ilgili olabilir, dua edebilirsiniz, meditasyon ve yoga yapabilirsiniz, hepsinin belli ölçülerde pozitif etkisi olacaktır.

Aynı evde yaşadığınız insanlarla güzel şeylerden bahsederek kaliteli zaman geçirmek ve her gün en az iki kişiyi arayarak olabildiği ölçüde güzel konulardan bahsetmek de iyi gelir.

Okumak, izlemek, eğitim almak, kendimizi geliştirmek ve yenilenmek de yeni ufuklar açmaları anlamında yararlıdır.

Kısaca paylaşmaya çalıştım, sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar