KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE DENGE OYUNU

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE DENGE OYUNU

İçinde bulunduğumuz koronavirüs günlerinde yaşadığımız zor süreçte her zamankinden daha fazla önem kazandığını düşünüyorum denge konusunun. Bu yüzden bugün denge oyunu hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim sizlerle.

Dengeye yaklaştıkça içsel huzurumuz artar, dengeden uzaklaştıkça kaygı ve endişe artabilir. Bu nedenle bugünlerde özel bir önem ve dikkat vermeliyiz denge konusuna.

Denge politikası çok boyutlu bir kavram, olabildiği ölçüde farklı katmanlardan bahsetmeye çalışacağım sizlere.

Fiziksel, zihinsel ve ruhsal boyutları olan bir varlık insan; dolayısıyla denge dediğimizde fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak dengede kalmamız önemli.

Dengeli beslenmek, güneş ışığı almak, spor yapmak fiziksel olarak dengeyi bulmanızı ve korumanızı sağlayabilir. Zihinsel olarak ise; endişe ve kaygıdan olabildiği ölçüde uzak durmayı başarmanız önemlidir. Bunun için kendinizi meşgul edecek konular ya da aktiviteler bulmalısınız. Sosyal medya, whatsapp grupları ya da TV karşısında salgın haberleri edindiğiniz süre günlük bir saati kesinlikle geçmemeli. Ruhsal olarak dengede olmak için de bol bol dua, meditasyon ve şükretmeyi hayatınıza dahil etmelisiniz bu zor dönemde.

Doğa dengede kalmak üzerine uzmanlaşmıştır. Bir doğa resmini gördüğümüzde bile bunu anlayabiliriz. Doğada insanların beslediği ev hayvanları dışında hiç obez canlı yoktur. Bir sonraki vahşi yaşam belgeselinde dikkat edin, ben de çok şaşırmıştım bu bilgiyi ilk öğrendiğimde.

İnsan da doğanın bir parçasıdır. Zaman zaman kendimizi şu soruyu sormayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Dengeyi bulmak için nasıl düşünmeye ve nasıl davranmaya, neleri yapmaya, neleri yapmamaya ihtiyacım var? Bu sorunun cevapları üzerinde düşünün ve olabildiği ölçüde uygulamaya çalışın lütfen.

Sosyal anlamdaki dengeyi korumak için de görüşemediğiniz insanları arayın ve seslerini duyun lütfen. İnsan sosyal bir varlıktır ve sosyallik denge için önemlidir.

İyi hissettiğiniz nokta dengede olduğunuz noktadır, her zamankinden fazla dengede olmaya ve iyi hissetmeye ihtiyacımız var

Sevgiyle kalın

Paylaş