SAKİN KALIN, BÜYÜTMEYİN, ÇÖZÜME DAHA KOLAY ULAŞIN

SAKİN KALIN, BÜYÜTMEYİN, ÇÖZÜME DAHA KOLAY ULAŞIN

Geçenlerde yazı yazarken elime mürekkep bulaşmış, fark etmedim, elimle dizlerime dokunduğumda beyaz pantolonumda küçük bir mürekkep lekesi oluştu. Biliyorsunuz; neye odaklanırsanız yani dikkatinizi verirseniz onu büyütürsünüz. Küçük leke, ben bakmaya devam ettikçe gözümde giderek büyümeye başladı.

O an için aslında tek yapmam gereken bu konu ile ilgilenmeyi bırakmak ve sonra eve gittiğimde pantolonu değiştirerek kuru temizlemeye götürmekti. Fakat ben nedense o gün öyle yapmadım. Bazen olur, doğru ya da akılcı olanı yapmazsınız.

Öncelikle su ile lekeyi çıkarmaya çalıştım, daha sonra sildim, baktım olmuyor bu kez kolonya döktüm ve her şey giderek daha kötü oldu.

Bu hikayeyi anlatmamın nedeni şu: Aklınızda size kaygı ve endişe veren bir düşünce belirdiğinde (küçük bir nokta gibi düşünün), bu düşüncenin peşine takılmak, dikkatinizi o konuya vermek, o an itibarıyla bir çözüme ulaşmaya çalışmak doğru yöntem olmayabilir.

Zaman zaman hepimizin aklına can sıkıcı konular gelebiliyor. Böyle durumlarda sakin kalmak, mümkünse başka bir konuya dikkatimizi vermek önem arz ediyor. Daha sonra farklı bir günde, zamanda daha farklı, akılcı çözümler üretmek mümkün olabiliyor.

Sevgi ile kalın.

Paylaş