SAĞLIKLI BİR İLİŞKİ NASIL OLMALI?

SAĞLIKLI BİR İLİŞKİ NASIL OLMALI?

İlişkiler alanı hayatımızın belki de en önemli alanıdır; hayatımız yaşadığımız ilişkilerdir diyebiliriz. Sağlıklı ilişkiler kurmak ve sürdürmek mutluluğumuz açısından da çok önemli. Hatta yapılan araştırmalar uzun süreli sağlıklı ilişkilere sahip kişilerin uzun yaşama anlamında da avantajlı olabildiklerini gösteriyor. İlişki dediğimizde geniş bir çerçevede ele almak daha doğru olacaktır, kadın erkek ilişkileri, aile ilişkilerimiz, çocuklarla olan ilişkimiz, arkadaşlık ve dostluk bağlarımız, iş hayatında kurduğumuz ilişkiler gibi. Çok geniş kapsamlı olan bu konuyu bugün genel hatları itibarıyla yazmaya çalışacağım, detaylar için ayrı yazılar kaleme alırım gerekirse.

Benim görüşüme göre sağlıklı ilişkilerde ilişkiye dahil olan kişilerin sorumluluk anlayışının olması çok önemli bir konu. İnsan davranışlarının sorumluluğunu alabildiği ölçüde büyüyor ve olgunlaşıyor, bu çocuklarımızı yetiştirirken de dikkat etmemiz gereken bir husus. Hata varsa kabul etmek ve özür dilemek de bir erdem.

Sorumluluk dışında diğer önemli bir konu başlığı elbette iletişim, açık ve doğru bir iletişimin olduğu ilişkiler daha sağlıklı ilişkiler oluyor. Şiddet içermeyen bir iletişim dilimiz olmalı, fiziksel şiddet nasıl kabul edilemez ise sözel şiddeti de bu kapsamda değerlendirmek gerekir. İletişimde denge çok önemli diğer pek çok konuda olduğu gibi.

Desteklemek çok önemli ilişkilerde ayrıca, dinlemeyi bilmek, karşımızdaki insanın fikirlerine değer verdiğimizi göstermek, anlamaya çalışmak bunun alt başlıkları olabilir.

Ve uzun süreli ilişkilerde iş birliği de önemli bir faktör; hayatımızla ilgili önemli kararları birlikte alabiliyor muyuz, anlaşamadığımızda kullandığımız yöntemler neler, uzlaşmayı nasıl sağlıyoruz ve uzlaşma konusunda istekli miyiz, bir uzlaşma kültürümüz var mı?

Bahsettiğim bu kavramlara güveni de ilave etmek gerekir elbette, sağlıklı ilişkiler bir güven temeline dayanırlar, karşımızdaki insanın dürüst bir insan olduğuna ilişkin güvenimiz zaman zaman yaşanan zorlukları aşmada yardımcı olacaktır.

Son olarak da saygı kavramından bahsetmek istiyorum, kendimize ve karşımızdaki insana saygı duyduğumuz ölçüde sağlıklı ilişkiler kurup yönetebiliyoruz, saygı olmadığı zaman diğer maddeler olsa bile istenilen noktanın çok uzağına düşebiliyoruz.

İyi gittiğini düşündüğünüz ilişkilerinize şöyle bir bakın, yukarıda saymış olduğum maddelerin büyük ölçüde var olduğunu göreceksiniz.

İlişkiler konusunu önemsiyorum gerçekten, bu dünyada var olma amaçlarımızdan bir tanesinin de sağlıklı ilişkiler kurmak olduğunu düşünüyorum, bu konuda elimizden geleni yapalım, bir şeyleri değiştirmek ve düzeltmek mümkün ise bu konuda harcayacağımız çabaya değecektir.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar