SAĞLIK, PARA VE SEVGİ


Rahmetli anneannem bu üç şeye aynı anda sahip olunamayacağını söyleyip dururdu, ikisine sahipsen yat kalk şükret, üçüncüsü aynı anda arama derdi. Şükretmek konusunda katılıyorum ama üçüne aynı anda sahip olabilmenin mutluluk açısından çok önemli olduğunu ve bunun yapılabileceğini düşünüyorum.

Neden böyle düşündüğüme gelince koçluk çalışmalarım sırasında çok sayıda insanla tanışıyorum doğal olarak, sağlığı yerinde olan ve para durumu iyi ama buna rağmen mutlu olmayan çok insan gördüm, çünkü hayatlarında sevgi eksikti.

Bu üçlemenin her biri çok önemlidir. 45 yaşındayım, geriye dönüp bakıp hayatımı değerlendirmeyi seviyorum. Kendimi ikinci yarısı yeni başlayan bir maçta gibi hissediyorum, hayatımın ikinci yarısı yeni başladı ve ilk yarıda öğrendiklerimi ikinci yarıda daha rahat sahaya yansıtabilmeliyim.

Neler öğrendim? Sağlığın önemini kavradım, o olmadan hiçbir şeyin anlam ifade etmediğini anladım. Sağlıklıysak bile bunu korumak için sağlığımıza yatırım yapmamız gerektiğini fark ettim.

Paranın önemli olduğunu anladım. Çok fazla para sahibi olmak değil kastettiğim, milyoner olmak filan da değil. Ama temel ihtiyaçlarımızı ve sosyal ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar para sahibi olmanın çok önemli olduğunu biliyorum. Eğer bu anlamda para sıkıntısı çekiyorsanız veya borçlarınız varsa hayattan keyif almanız zorlaşıyor.

Bu nedenle tasarruf yapmayı, yatırım yapmayı öğrenmek çok ama çok önemli . Diğer insanlara yardımcı olmak istiyorsak da maddi anlamda güçlü olmak işimizi kolaylaştırır.

Sağlık ve paradan sonra sevgi geliyor. Güzel insanlar ve güzel ilişkiler biriktirmeye çalışıyorum. Bir noktadan sonra hayatın amaçlarından birisi de güzel ilişkiler kurmak, insanların hayatında olumlu etkiler bırakmak ve katkıda bulunmak.

Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama merak ediyorum, düşüncelerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz, sağlık, para ve sevgi varsa mutluluk her zaman çok yakın sanki, ne dersiniz?

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen + 19 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.