SABRETMEK SADECE BEKLEMEK DEĞİLDİR

SABRETMEK SADECE BEKLEMEK DEĞİLDİR

Uzun zamandır görmediğim bir Bilge’yi ziyarete gittim hafta içinde, kışın gelmesi ile birlikte bahçeden eve geçmiş kendisi, hepinize çok selamlarını iletti. Eşi Ceyda Hanım ile birlikte beni pek güzel ağırladılar, odun sobası üzerinde kestane pişirdik, çay içip sohbet ettik, konu sabretmek olunca güzel bilgiler edindim Bilge’den bir kısmını sizinle de paylaşmak istiyorum bugün.

“Sabretmek sadece beklemek değildir, nasıl bekleyeceğini bilmiyorsan keyif alarak beklemeyi denemelisin” diye başladı Bilge sözlerine.

“Bu sabretmek konusu sence niye bu kadar önemli?”

“Günümüz insanının en önemli sorunlarından birisi de tatminsizlik, bunu biraz açtığında her şeyin hemen olmasını istemek ile yakından bağlantılı olduğunu göreceksin.”

“İlginç bir bakış açısı doğrusu, hiç böyle düşünmemiştim.”

“Her şeyin bir zamanı var, meyveler olgunlaşınca dallar eğilir, senin olan sana gelir, bunu yıllar önce söylediğimde kitabında kullanmıştın” diye gülümsedi Bilge.

“Evet, doğru, peki sabretmek nasıl öğrenilir sence?”

“Sabretmek iki şekilde öğrenilebilir ya kendi isteğinle öğrenirsin ya da hayat bir şekilde sana zorla bunu öğretir zaten” diye cevap verdi Bilge.

“Kendi isteğimle öğrenmeyi tercih ederim” diye gülümsedim.

“O zaman sadece tek bir konuya değil pek çok konuya odaklan, olmasını istediğin şeyleri çeşitlendir, tencerenin başında beklemek onun pişmesini hızlandırmaz, o sırada farklı bir şeyler yaparak bekle.”

“Bak bu doğru işte, genel olarak yapmaya çalışıyorum, peki sence sabır konusu neden bu kadar önemli?”

“Mutluluk huzur ile gelir, huzur olmadan mutluluk olmaz, kalıcı bir mutluluktan bahsediyorsak bu her zaman böyledir, sabır olmadan da huzur olmaz Evlat” diye yanıtladı Bilge.

“Peki son bir sorum olacak; sabretmek tam olarak ne yapmak demektir?”

“Her kişi için her duruma uygulanabilecek bir formül yok elimde, sabretmek çoğu zaman elinden gelenin iyisini yaptıktan sonra senin için bir işin olması hayırlı ise olmasını isteyip umutlu ve inançlı bir şekilde beklemektir.”

Bilge’ye paylaştığı bilgiler için çok teşekkür edip yanlarından ayrıldım, en kısa sürede yeniden ziyaret edeceğime de söz verdim.

Sevgi ile kalın.

Not: Bilge ile diyaloglarımızdan oluşan ve 2017 yılında yayımlanan Senin Olan Sana Gelir isimli kitabıma D&R mağazaları ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar