SABIRLI OLMAYI ÖĞRENMEK

SABIRLI OLMAYI ÖĞRENMEK

Huzurlu olmak insanı çok rahatlatan bir duygudur, hepimiz huzurlu hissetmeye ihtiyaç duyarız. Benim görüşüme göre sabırlı olmayı öğrenmeden tam anlamıyla huzuru hissetmek mümkün değildir. Bu nedenle bugün sabırlı olmak konu başlığını seçtim ve kısaca görüşlerimi paylaşmak istedim.

Her şeyden önce doğayı yakından izlemek ve anlamak gerekir. İnsan doğanın bir parçası, bu nedenle doğada iken kendimizi iyi hissediyoruz. Doğa olaylarını incelediğinizde ya da en basitinden bir çiçeğin bitkinin büyüme sürecine baktığınızda sabırı görürsünüz. Doğanın bir ritmi vardır ve bu hızlandırılamaz. Her şey olması gerektiği zamanda olur.

Aslında bizim hayatlarımız da öyledir, diğer yandan içinden geçerken bunu anlamak güçtür. Meşhur bir sözdür, hayat ileriye doğru yaşanır ancak geriye doğru bakınca anlaşılır. Bu nedenle sabırlı olabilmek için biraz büyük resmi görmeye çalışmak gerekir.

Bize sabırlı olmayı öğretecek hobiler de edinebiliriz, örneğim müzik buna çok güzel bir örnektir. Kimse bir günde bir enstrüman çalmayı öğrenemez, her gün her hafta kendinizi yavaşça geliştirerek ilerlersiniz.

Yabancı bir dil öğrenmek de bu şekildedir; aradan aylar geçtikten sonra belli bir noktaya gelmiş olursunuz.

Sabırlı olmak için kendimizi sadece kendimizle karşılaştırmalıyız. Kendi durumunu başkası ile karşılaştıran, kıyaslayan insanların işi zordur.

Hayat bir yarış değil, herkes farklı bir kulvarda ilerliyor. Bu nedenle kendimi 3 ay önceki, 6 ay önceki halimle kıyaslayabilirim ve eğer herhangi bir konuda ileri doğru gidiyorsam tek yapmam gereken emek vermeye devam etmektir, er ya da geç istediğim sonuçlara ulaşırım.

Akılcı bir şekilde emek verip sabırlı olduktan sonra; meyveler olgunlaşır, dallar eğilir, senin olan sana gelir.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar