SABIRLI OLMAK


Geçenlerde iş hayatında oldukça tecrübeli olan bir tanıdığımı ziyaret ettim, biraz sohbet ettik. Faaliyet gösterdiği iş hanındaki bir biri ardına açılıp kapanan yeni şirketlerden bahsetti. 2 ay içinde pes ettiklerini, oysa yeni bir iş kurulduğunda işlerin oturmasının ve arzu edilen ölçüde para kazanılmasının çoğu zaman daha fazla zaman alabileceğini ifade etti.

Ona hak verdim, sonuçlar konusunda biraz sabırlı olmak gerektiğini düşünüyorum. Değişim sürecinde cesaret ve kararlılık kadar sabırlı olmak da çok önemli ve gerekli. Sadece iş hayatında değil özel hayatımızda da durum böyledir. Biraz ısrarcı olup değişimin arkasında durmak gerekir. Yeni alışkanlıkların yerleşmesi çoğu zaman 21 ila 50 gün arasında bir süre alabilir.

Her gün düzenli olarak çaba gösterdiğinizde ve ileriye doğru minik adımlar attığınızda eğer hedefe yakınken pes etmezseniz büyük ihtimalle başarırsınız.

Bunun için sağlam bir farkındalık ve odaklanma gerekir. Başarmak istediğim şey her ne ise ona doğru bakmaya devam etmek önemlidir, insan baktığı yöne doğru ilerler.

Ayrıca etki alanımızda hareket etmek işimizi kolaylaştırır. Hangi adımlar sizin tarafınızdan atılacak, elinizden gelenin en iyisi ortaya koydunuz mu?

Geçmişte gerçekten sabırlı olduğunuz bir konuyu hatırlayın, hangi şartlarda sabırlı düşünmeye yatkınsınız? Bir kere bir konuda yaptıysanız aslında her zaman yapabilirsiniz.

Bir miktar daha fazla çaba sarf edin, hepimiz sandığımızdan daha güçlüyüz aslında. Devam edin.

Bugün yeni bir gün, her yeni gün yeni bir hayat, yeni bir başlangıçtır, hayatın mucizesi budur.

Sonuçlar konusunda sabırlı olun, istediğiniz gerçekleşmeden önce ihtiyacınız olan deneyimlerle karşılaşacak ve kendinizi geliştireceksiniz. Pes etmeyip devam ettiğiniz an kaderinizin de değiştiği an olabilecektir.

Zamanını iyi yönetin, her gün hayaliniz veya hedefiniz için zihinsel ve fiziksel bir aktivitede bulunun beş dakika için bile olsa. Kötü senaryolar yazmaya başladığınızı fark ettiğinizde bunları durdurmak için en iyi ihtimal senaryolarını da düşünün ve hayal edin.

Kendinize sıkça geri bildirim yapın. Ne istiyorum, gerçek durum nedir, bugünden itibaren neyi farklı yaparsam hedefime ulaşabilirim.

Esnekliğin gücünden faydalanın, bunun için kendinize düşünme zamanları ayırın. Farklı bir yol ne olabilir? Aynı hedefe giden farklı yollar mutlaka vardır.

Başarmak için kendinize zaman tanıyın, bütün hedefleriniz bir yıl sonra tam istediğiniz gibi gerçekleşse ne olur (bende öyle oldu mesela)?

Hayatta nadiren bir şeyler tam da planladığımız gibi gerçekleşir, bu nedenle mutluluk da kesin bir şekilde planlanamaz, hayatın güzelliklerinden birisi budur, sabırlı olun, sürprizlere açık olun.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.