SABIRLI OLMAK VE HUZUR


Huzurlu olmak hepimizin ihtiyaç duyduğu önemli bir duygu durumu. Sabırlı olmak ve huzurlu olmak arasında yakın bir ilişki olduğunu düşünüyorum. Sabırlı insanlar genel olarak bakıldığında huzurlu olmaya daha yatkınlar. Peki sabırlı olmak öğrenilebilir mi? Açıkçası evet, kendi hayatımda bunu deneyimledim, Mutlulukla Değişim Programı’na katılan danışanlarımın da bu konuda oldukça fazla mesafe kat ettiklerini görebiliyorum.

Daha sabırlı olmak, daha huzurlu olmak istiyorsanız sizleri bir bakış açısı değişikliğine ve bunu hayatınızda yerleştirmeye davet ediyorum. Bakış açımız şu şekilde olabilir: Sonuçlardan ziyade gidişat önemlidir, “doğru” şeyleri yapmaya devam ederseniz istediğiniz sonuçlar otomatik olarak gelecektir.

Sabırlı insanlar trende odaklanırlar, ben isteğim konusunda bir yıl önce ve altı ay önce nasıl bir durumdaydım, şimdi nasıl bir durumdayım, hedefime doğru ilerlediğimi hissediyor muyum? Eğer öyle ise “doğru” şeyleri yapıyorum ve devam etmem durumunda istediğim sonuçlara ulaşacağım.

Örneğin aylık gelir hedefiniz 20.000 TL olsun, şu anda elde ettiğiniz gelir 10.000 TL ise sonuç açısından bakarsanız başarısızsınız. Sabırsız insanların bakış açısı genelde bu şekildedir, kendilerini ve yaptıklarını nihai sonuçla kıyaslayarak değerlendirirler, sonucu elde edecekleri noktaya kadar kendilerini başarısız olarak ilan edip işlerini zorlaştırırlar.

Sabırlı insanlar ise gidişata bakarlar, bir yıl önce aylık 6.000 TL kazanıyorlarsa, 6 ay önce 8.000 T’ye çıktılarsa gidişat olumlu yönde olduğu için henüz nihai hedeflerinin yarısını gerçekleştirmiş olmalarına rağmen huzurlu yapılarını korurlar. Bilirler ki tek yapmaları gereken mevcutta yaptıkları şeyleri yapmaya devam etmektir, sonuçlar er ya da geç gelecektir.

Dünya Kupası nedeniyle futbola konsantre olmuşken futboldan bir örnek verelim. Diyelim ki 2. Ligden 1. Lige yeni çıkmış takımın antrenörüsünüz. Kulübün, taraftarların hatta sizin de isteğiniz 1. Lig’de şampiyonluk yaşamak olsun. Aradan beş yıl geçiyor ve henüz ilk 3’e giremediniz. Ligi her yıl bir önceki yılın daha üst sırasında bitirdiyseniz endişelenecek bir şey yok, trend yukarı doğru ve eninde sonunda ulaşacaksınız. Hatta daha uzun zaman aralıklarında trendin geneline bakmak gerekir, arada bir gerilemeler yaşanabilir, duraklamalar olabilir.

Peki hayatınızda gidişat veya trend istediğiniz gibi değilse sabrınızı nasıl koruyacaksınız? Bu noktada sabırlı insanların esnek yaklaşımlar geliştirebilen insanlar olduğunu unutmayın lütfen. Aynı hedefe giden birden fazla farklı yol olabilir. Kendinize basit bir geri bildirim yapın.

Mevcut gidişat nasıl, beni isteğime yaklaştırıyor mu, yoksa uzaklaştırıyor mu veya aynı yerde mi duruyorum? Bugünden itibaren neleri farklı yaparsam pozitif bir trend yakalayıp hayalime doğru ilerleyebilirim? Zamanınız ve bütçeniz müsait ise bir dönem koçluk desteği de alabilirsiniz, dışarıdan objektif bir bakış açısı her zaman işe yarar.

Yöntemlerinizi ve davranışlarınızı değiştirdikten sonra da aradan 3 ay, 6 ay geçince yeni yaklaşımınızın sonuçlarını ölçümleyin.

İnsanların oldukları sistemler yapı itibarıyla karışık sistemlerdir, ağ yapıları vardır, bazen siz sistemi ittikçe sistem geri iter. Gidişata bakıp sonuçlar konusunda sabırlı olursanız sistemle uyum içinde hedefinize ilerlersiniz.

Hepimiz dünyaya bir şeyler öğrenmeye, deneyimlemeye ve kendimizi geliştirmeye geldik. İstediğimiz sonuçları hemen elde ettiğimizde öğrenilecek, deneyimlenecek bir şey yoktur.

Hepimize sabırlı ve huzurlu günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.