SABIRLI OLMAK

SABIRLI OLMAK

Anda kalmak ve endişeyi azaltmak başlıklı yazılarımı kaleme aldıktan sonra bu konu ile ilgili diğer bir konu olan sabırlı olmak hakkında da kısa bir yazı paylaşmaya karar verdim. Üç yazıyı birlikte dikkate alırsanız elbette daha etkili olacaktır.

Daha sabırlı olmak, daha huzurlu olmak istiyorsanız sizleri bir bakış açısı değişikliğine ve bunu hayatınızda yerleştirmeye davet ediyorum. Bakış açımız şu şekilde olabilir: Sonuçlardan ziyade gidişat önemlidir, “doğru” şeyleri yapmaya devam ederseniz istediğiniz sonuçlar otomatik olarak gelecektir.

Sabırlı insanlar trende odaklanırlar, ben isteğim konusunda bir yıl önce ve altı ay önce nasıl bir durumdaydım, şimdi nasıl bir durumdayım, hedefime doğru ilerlediğimi hissediyor muyum? Eğer öyle ise “doğru” şeyleri yapıyorum ve devam etmem durumunda istediğim sonuçlara ulaşacağım.

Örneğin aylık gelir hedefiniz 20.000 TL olsun, şu anda elde ettiğiniz gelir 10.000 TL ise sonuç açısından bakarsanız başarısızsınız. Sabırsız insanların bakış açısı genelde bu şekildedir, kendilerini ve yaptıklarını nihai sonuçla kıyaslayarak değerlendirirler, sonucu elde edecekleri noktaya kadar kendilerini başarısız olarak ilan edip işlerini zorlaştırırlar.

Sabırlı insanlar ise gidişata bakarlar, bir yıl önce aylık 6.000 TL kazanıyorlarsa, 6 ay önce 8.000 TL’ye çıktılarsa gidişat olumlu yönde olduğu için henüz nihai hedeflerinin yarısını gerçekleştirmiş olmalarına rağmen huzurlu yapılarını korurlar. Bilirler ki tek yapmaları gereken mevcutta yaptıkları şeyleri yapmaya devam etmektir, sonuçlar er ya da geç gelecektir.

Daha uzun zaman aralıklarında trendin geneline bakmak gerekir, arada bir gerilemeler yaşanabilir, duraklamalar olabilir.

Peki hayatınızda gidişat veya trend istediğiniz gibi değilse sabrınızı nasıl koruyacaksınız? Bu noktada sabırlı insanların esnek yaklaşımlar geliştirebilen insanlar olduğunu unutmayın lütfen. Aynı hedefe giden birden fazla farklı yol olabilir. Kendinize basit bir geri bildirim yapın.

Mevcut gidişat nasıl, beni isteğime yaklaştırıyor mu, yoksa uzaklaştırıyor mu veya aynı yerde mi duruyorum? Bugünden itibaren neleri farklı yaparsam pozitif bir trend yakalayıp hayalime doğru ilerleyebilirim? Zamanınız ve bütçeniz müsait ise bir dönem koçluk desteği de alabilirsiniz, dışarıdan objektif bir bakış açısı her zaman işe yarar.

Sevgi ile huzur ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş