İşim gereği çok sayıda insanla iletişim kuruyorum, bu insanların önemli bir bölümü pek çok şeye sahip olmalarına rağmen mutsuz olabilen insanlar, en temel nedeni ise kendilerini bir rutinin içine hapsetmiş olmaları ve bir çıkış yolu görememeleri. Rutin umutsuzluk ile birleşince mutsuzluk kaçınılmaz oluyor sanırım.

Konfor alanı dediğimiz bir olay var; ilk kitabım Hayatını Seç’te detaylı olarak anlatmıştım, burada yine kısaca bahsedelim. Konfor alanı, mevcut düzeninizi bozmadan, minimum bir çaba ile ortalama bir performans göstererek yaşadığınız ve büyük riskler almadığınız güvenli alandır.

Konfor alanı rutinlerden oluşur, otomatik pilotta yaşarsınız adeta, çok fazla sorgulamadan yaptığınız eylemler hayatınız yönetir. Benzer insanlarla benzer deneyimleri yaşar durursunuz, hatta bazı kişiler her yıl aynı yere tatile bile gidebilirler.

Eğer mutluysanız hiç sorun yok ama eğer kendinizi mutlu hissetmiyorsanız rutinlerinizi sorgulamanızı önereceğim bugün size.

Bu sorgulamayı yaptıktan sonra sakın bir anda hızlıca radikal kararlar almayın, bir süre bulgularınızı sindirin ve yavaş hareket edin. Öncelikle küçük bazı değişiklikler yapın. Ne bileyim işe daha farklı bir yoldan gidin, okumadığınız tarzda bir kitap okuyun, daha önce görmediğiniz bir yere seyahat edinin ya da yeni bir hobi edinin.

Hayatı rutinden koruyan şey değişimdir, bir süre sonra en güzel şeyler bile alışkanlığın maskesi altında o kadar güzel gözükmeyebilir insana.

Belirsizliğe tahammülümüz az olduğu için daha önce denemiş olduğumuz deneyimleri tekrar edip duruyoruz hayatta, oysa ki bilinmeyin büyüsü ve onu keşfetmenin hazzı çok az şeyde vardır.

Eğer gerçekten farklı bir hayatınız olsaydı bu nasıl bir hayat olurdu, lütfen bugün bu konu üzerinde biraz düşünün ayrıca günlük hayatınızı nasıl daha farklı hale getirebileceğiniz hakkında biraz zihinsel egzersiz yapın.

Yazdıklarımdan rutinin tamamen kötü bir şey olduğu gibi bir algı çıkmasın lütfen, bazı rutinler de yararlıdır, örneğin düzenli spor yapmak gibi. Diğer yandan onlarda bile arada bir egzersizin türünü ya da yapıldığı yeri değiştirmekte yarar vardır.

Rutin bir hayat çok nadiren mutlu bir hayattır, sizi bekleyen değişimin sesine kulak verin biraz lütfen.

Sevgi ile kalın.