RUHUNUZU DA DENGELİ BESLEYİN

RUHUNUZU DA DENGELİ BESLEYİN

İçinde olduğumuz dönemde denge kavramı ön plana çıkıyor. Dengeli beslenmenin önemi daha da arttı, kuvvetli bir bağışıklık sistemi koronavirüs mücadelesinde önemli bir unsur. Dengeli beslenme dediğimizde bunu sadece midemize giden besinler olarak düşünmemek gerekir. Bu nedenle bugün biraz ruhumuzu beslemekten bahsetmek istedim.

Ruhumuzu nasıl besliyoruz? İlk aklıma gelen dinlediklerimiz yani kulağımızdan girenler ile gördüklerimiz yani gözlerimizden girenler. Bu nedenle dinlediklerimizin ve izlediklerimizin önemli olduğunu düşünüyorum. Sürekli olumsuz haberler dinlediğimizde veya izlediğimizde bunun stresi arttırdığı ve bağışıklığı düşürdüğü kesin. Halbuki ruhumuzun umutlu olmaya ihtiyacı var, bu nedenle lütfen bu konuya dikkat edin.

Dijital teknolojiden yararlanıyoruz, diğer yandan bunu da dengeli bir şekilde yapmakta yarar var, sosyal medya kullanımını belirli saatler ile sınırlandırmaya çalışın.

Ruhunuzu besleyecek bir uğraş edinebilirsiniz, boş kalan zihin olumsuz düşünmeye meyillidir, onu güzel şeylerle meşgul etmeye çalışın. İletişim imkanlarını kullanarak tanıdıklarınızla sevdiklerinizle görüştüğünüzde de mümkün olduğu ölçüde güzel şeylerden bahsetmeye çalışın.

Yardım etmek insan ruhuna çok iyi gelen bir davranıştır, bunu sadece maddi yardım olarak da düşünmemek gerekir. Birisini arayıp halini hatırını sormak, sokak hayvanları için bir kap su ya da yemek bırakmak da hepimizin yapabileceği kolay yardımlardır.

Ruhumuzu dengeli beslemek için sadeleşmek konusu da önemlidir, geçenlerde bu konuda ayrı bir yazı kaleme almıştım, fiziksel ortamı sadeleştirdiğimizde düşüncelerimizin de sadeleştiğini fark edebiliriz.

Her gün güzel bir kitaptan kısa bir bölüm okumayı ya da güzel bir müzik dinlemeyi de ihmal etmeyin lütfen, bunlar kesinlikle ruhun gıdasıdır.

Ellerinizi kullanarak da ruhunuzu besleyebilirsiniz, bunu unutmayın lütfen. Anda kaldığınız, başka bir şey düşünmediğiniz her an ruhunuzu besler, endişenin olmadığını anlardır bunlar. Ben örneğin bezelye ayıklamayı çok seviyorum, ruhum dinleniyor resmen.

Kendinizle olan iletişiminiz de önemlidir, içinde olduğumuz dönemde kendinizi çok fazla yargılayıp kendinize yüklenmeyin, anlayışlı ve şefkatli olun kendinize karşı.

Sevgi ile kalın.

Paylaş