Ruhsal Sağlığımızı Beslemek


Ruhsal sagligimizi beslemek isimli bültenimizde anlatılanlar Hayatını Seç isimli kitabımdan alınmıştır.

İçinde yaşadığımız Dünya’nın bir parçasıyız. Burada bulunmamızın amacı yaşadığımız Dünya’nın kaynaklarını sorumsuzca tüketmek olmamalı. Parçası olduğumuz Dünya’yı nasıl koruyacağımız, nasıl daha güzel bir yer haline getireceğimiz konusunda düşünebilir ve bir şeyler yapabiliriz. Parçası olduğunuz herhangi bir şeyi daha güzel hale getirdiğinizde kendinizi muhteşem hissedersiniz ve keyfiniz artar.

Hayatın anlamı, anlamı olan bir hayat yaşamaktır. Ben diğer canlıların hayatlarına dokunduğum zaman, onlar için karşılıksız olarak bir şeyler yaptığımda kendimi ruhsal açıdan çok iyi hissediyorum.

Bu çok basit bir şey olabilir, birisine bilmediği bir şeyi öğretmek, birisini takdir etmek, kullanmadığım giysileri ihtiyacı olanlara vermek, sivil toplum kuruluşlarında görev almak, hayvanlar için bir şeyler yapmak, ağaç dikmek, doğaya faydalı aktiviteler seçmek gibi.

Karşılıksız olarak vermenin ve yardım ettiğiniz insanın/canlının size gülümseyerek bakmasının tadı başka hiçbir şeyde yok açıkçası.

Bunu tek başınıza yapabilir veya bir derneğe üye olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bir öğrenci okutmayla ve/veya ağaç dikmekle başlamanızı tavsiye edebilirim.

Tek başınıza karşılayamayacağınız bir maliyeti varsa birkaç arkadaş biraraya gelerek de yapabilirsiniz. Kullanmadığınız eşyaları ve kitapları ayırarak bağışlamanız da harika bir seçenek olabilir. Sokak hayvanları için oturduğunuz yere yaz mevsiminde su kapları, kış mevsiminde ise yiyecek bir şeyler bırakmak ve onları izlemek de çok keyiflidir.

Bütün bunların çok kısa süre içerisinde ruhsal sağlığınıza yapacağı olumlu etkilere sizde belki şaşıracaksınız. Evrenin temelinde iyilik vardır, siz de evren için iyilik yaparak bu enerjinin açığa çıkmasına yardımcı olursunuz. Çevrenizdeki insanlara böyle örnek olduğunuzda pek çok insan sizi taklit edecek ve bu iyiliği çoğaltacaktır.

Dünya için karşılıksız bir şeyler yapmak ruhsal sağlığınızda kesinlikle bir fark yaratır. Aksi mümkün değildir. Siz diğer canlılara yardım ettiğiniz için o canlılar kendilerini iyi hissederler ve size takdirlerini, teşekkürlerini sunarlar. Bunu yaptıkları zaman sizde kendinizi keyifli hissedersiniz, her zaman.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.