RUHEN NASIL HAFİFLER İNSAN ? – BİR BİLGE

RUHEN NASIL HAFİFLER İNSAN ? – BİR BİLGE

Geçtiğimiz akşamlarda bir yarına not paylaşmıştım, “ruhen hafifleyince daha hızlı ilerler insan” şeklinde idi, okurlarım bunun nasıl yapılabileceğini sordular, ben de aldım soluğu Bilge’nin yanında. Yaz aylarını Datça’da geçirmiş olan Bilge ve eşi Ceyda Hanım İstanbul’a yeni dönmüşlerdi, ben de onları ziyaret etmek istiyordum, bu sorunun cevabını aramak da işin bahanesi olduğu doğrusu

Yaklaşık iki aydır görüşmemiştik, bu nedenle önce biraz hasret giderdik doğal olarak, sonra da ben cevap aradığım bir soru olduğunu söyledim. Bilge her zaman ki gibi şaka ile karışık “artık bu sorulara cevap bulabilirsin, bana ihtiyacın yok” dese bile ondaki kıvama henüz gelmediğimin farkındayım. Bu nedenle onun yanıtlaması için biraz ısrar ettim.

“Ruhen hafifleyebilmek için önce özgürleşmek gerekir” diye sözlerine başladı Bilge.

“Geçtiğimiz günlerde bir yazı yayınlamışsın geçmişin yüklerinden kurtulmak ya da arınmak şeklinde idi, orada bahsediyorsun aslında biraz.”

“Olsun sen yine de biraz daha açsan şu konuyu” diye devam ettim.

“Olur elbette. Özgürlüğü pek çok insan benzer şekilde tarif edebilir, diğer yandan herkesin özgürlüğü kendine özgü ve farklıdır, biraz da mutluluk gibi düşünebilirsin, bu yüzden üzerinde çalışmak gerekir bu özgürleşme konusunun, diğer yandan yapılacak çalışmalara değer çünkü pek çok konunun temelinde bu yatar aslında.”

“Peki nasıl özgürleşebiliriz?”

“Yüksek bir farkındalığa sahip olmak gerekir özgürleşmek için, diğer yandan burada bahsettiğim farkındalık sadece analitik anlamda değil, sezgisel ve ruhsal anlamda da ele alınmalı. Zihnimi özgürleştireceğim derken kalbini ve ruhunu tutsak etmemeli insan.”

“Yine bilmece gibi konuşmaya başladın Bilge” diye gülümsedim.

“Zihni özgürleştirmek daha çok maddi dünyanın getirdiği beklentilerin iyi yönetilmesi veya karşılanması ile olur, diğer yandan ruhsal özgürlük daha çok anda kalmak, cesur olabilmek, sabırlı olmak gibi beceriler ile ilgilidir ve bunları öğrenmek biraz zaman alır.”

“Başka neler söyleyebilirsin, şöyle fazla zaman almayacak birkaç ipucu paylaşsan gerçekten harika olurdu ruhen hafiflememizi kolaylaştıracak olan.”

“Gülümsemek her zaman işe yarar” diye gülümsedi Bilge.

Hepinize çok selam ve sevgilerini ilettiler, en kısa zamanda yine ziyaretlerine gidip onlarla ilgili yazılar paylaşacağım.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar