Hepimizin hayatta dönem dönem rol modelleri olur; bunlar benzemek istediğimiz, örnek aldığımız kişilerdir. Benim için ilk rol model dayım idi. Özgürlükçü yapısı, hayatın kendisine dayatmaya çalıştığı kuralları çok kolay kabul etmeyişi benim davranışlarımı da belli ölçülerde etkilemiştir mutlaka.

Geçtiğimiz hafta çok sevdiğim dostum, ağabeyim Kamil Kasacı’nın yeni kitabı KÖK piyasaya çıktı. Kamil Abi de benim gibi koçluk yapıyor, özellikle kariyer koçluğu konusunda gerek bireyler ile gerekse şirketler ve sivil toplum kuruluşlarında çok sayıda çalışma yapmış bir kişi, zaten şirket eğitimlerinde de beraberiz. Kariyer anlamında bir arayış içinde olanlara bu kitabı tavsiye ederim.

Kitapta anlatılanlara gelince; çok güzel bir model var, güçlü yönlerinizi belirliyor, alanınızı netleştiriyor ve hedefiniz üzerinde çalışıyorsunuz. Hayallerinizi hedeflere dönüştürmediğiniz sürece işinizin zor olabileceğini güzel anlatıyor kitap.

Hayalleri hedeflere dönüştürmek için de güzel sorulardan yararlanılmış, bu sorulardan bir kısmı da rol model ile ilgili sorular. İlerlemek istediğiniz alanda bir rol modeliniz var mı, rol modelinin kendi alanında yapamadığı bir şey var mı gibi sorularla başlayıp ilerliyorsunuz.

İş hayatında rol model konusunu ben biraz da mentorluk ile beraber ele alıyorum; elbette bunlar aynı şey değil ama benzer yönleri var, örneğin Bilge benim hem mentorum hem de pek çok açıdan rol modelim.

Konu sadece iş hayatı ile ilgili olmak zorunda değil. Sizin rol modelleriniz kimler? Bir konuda başarılı olmak için iyi bir rol model seçmek ve ondan yardım almanın önemli olduğunu düşünürüm hep.

Bilgi ve deneyiminden yararlanabileceğiniz, aynı zamanda değerleri ve hayata bakışı ile kendinize örnek aldığınız kimler var?

İlişkiler üzerine yaptığım çalışmalarda bazen bu soruyu yöneltirim; örnek aldığınız çift hangisi derim ve genellikle uzun süren bir sessizlik takip eder sorumu, üzerinde pek düşünülmemiştir çünkü.

Bugün hayatınızda daha iyiye gitmesini istediğiniz konuları saptayın ve bu konularda size örnek olabilecek kişileri belirlemeye çalışın lütfen, bunun size iyi geleceğini göreceksiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk ve mentorluk hakkında bilgi almak için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz.