RİSK ALMAK GEREKLİ Mİ?

RİSK ALMAK GEREKLİ Mİ?

Hayallerimizi gerçekleştirebilmek için risk almanın önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Diğer yandan her konuda olduğu gibi burada da bir denge arayışı içinde olmalıyız, dolayısıyla dengeli riskler almalıyız.

Bir şey istediğinizde bu genellikle henüz sahip olmadığınız bir şeydir, bir açıdan bakıldığında konfor alanınızın dışında yer alan bir şeydir. Konfor alanımızı terk etmek bile başlı başına bir risk sayılabilir.

Hayatımızı konfor alanımızda sahip olduğumuz şeyler ile mutlu bir şekilde geçirebiliriz, buna bir itirazım yok, diğer yandan sizin için çok önemli olan bir isteğiniz var ise ve bunu yapmak için risk almanız gerekiyor ise ne yapacaksınız?

Bu gibi durumlarda fırsatlarla riskleri karşılaştırmak ve fırsatlar ağır basıyor ise harekete geçmek gerekir.

Hiç düşünmeden harekete geçmek de doğru olmayabilir, çok fazla düşünüp fırsatın kaçmasına yol açmak da bizi üzebilir. Dolayısı ile bir yandan araştırmalar yaparken bir yandan da başlangıç aşamasında yapılabileceklere dair adımların atılması tavsiye edilebilir.

Ayrıca başka bir insana tavsiye verir gibi düşünmek de çoğu zaman işe yarayan bir yöntemdir. Aklınıza harika bir fikir geldi, risk alıp almama konusunda kararsızsınız. Çok yakın bir dostunuz bu fikirle size gelip sizden görüşünüzü istemiş olsaydı ona ne tavsiye ederdiniz, işte bu tavsiyeyi kendi hayatınızda uygulamaya çalışın.

Sadece analitik olarak bakmayın olaylara, duygu, sezgi gibi unsurlar da çok önemlidir, mümkün olduğunca her açıdan değerlendirmeye çalışın.

Meşhur bir söz var, “belki de en büyük risk, hiç risk almamaktır” şeklinde, siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben bu sözün doğru olduğuna inanıyorum.

Benzer bir söz de “günler geçtikçe insan yaptıklarından ziyade yapmadıklarından pişmanlık duyuyor” şeklindedir. O halde henüz yapmadığımız şeyler için ölçülü riskler almak düşünülebilir.

Yolculuğa çıkmak gibidir bir açıdan risk almak, insanı heyecanlandırır ve değişik farklı yerler görmesini, kendisiyle ilgili yeni keşifler yapmasını sağlar.

Sevgi ile kalın

 

Paylaş