REDDEDİLME KORKUSUNU YENMEK


Hayır cevabı almaktan oldum olası nefret ederdim, belki de bu yüzden özellikle de küçük bir çocukken oldukça utangaç ve içine kapanıktım. Yeni insanlarla tanışmaya ve arkadaşlık yapmaya bile korkardım.
Hayır cevabı almaktan korktuğumuz zaman evet cevabını duymak için şekillendiririz tüm hayatımızı bazen farkında bile olmaksızın. Bu potansiyelimizi sınırlar şüphesiz.
Gereğinden fazla temkinli bir kişiye dönüşürsek bazı önemli fırsatları kaçırabiliriz. Kolay yolu tercih ederiz, güvenli olan sadece güvenli olması nedeniyle daha cazip gelir, değişimden korkarız, başkalarının onayını çok önemseriz.
Gençlik yıllarımda değiştim, ne zaman korkumun üzerine gittim ondan sonra fark ettim ki, hayır cevabı benimle ilgili değildi, birisinin bana herhangi bir konuda hayır demesini kişiselleştirmekten vazgeçtim.
“Hayır” benle ilgili değildi, bu onlarla ilgili bir şeydi.
Peki, bu nasıl gerçekleşti?
Korkumun üzerine gitmeye karar verdim, bir yerlerde reddedilme korkusu yaşayan insanlar için en zor işin satış yapmak olduğunu okumuştum, 15 yaşındaydım sanırım.
Yaz tatilinde ihtiyaçtan çok meraktan çalışmak istedim. Satış işi yapacaktım. Daha önce yapmış olduğum tek satış tutmuş olduğum balıkların bir kısmını satmaktan ibaretti.
Bundan 25 yıl önce İngilizce dil setleri piyasada oldukça popülerdi, bir kitap ve birkaç kasetten oluşan basit setlerdi bunlar ve kendi kendinize İngilizce öğrenebiliyordunuz.
Bu dil setlerini pazarlayan firmalardan birisinde işe girdim, 3-4 kişilik ekipler halinde önceden alınmış randevulara istinaden ziyaretler yapıyorduk. Günde yaklaşık on ziyaret yapıyor ve bir set satabiliyorsak kendimizi çok şanslı hissediyorduk. Sadece bir ay dayanabildim.
Aynı yaz bu kez şansımı sigorta sektöründe denemeye karar verdim, hayat sigortalarının yeni yeni duyulmaya başladığı dönemlerdi. Bir haftalık bir eğitim aldık. Eğitimin ardından telefonların başına oturup bize verilen listelerdeki kişileri arayıp randevu almamız istendi. Başarı oranı bu kez onda birin bile altındaydı. Bir hafta sonra işten ayrıldım.
İlk iş deneyimlerim ve satış çalışmalarım pek başarılı geçmese de o yaz reddedilme korkumu yendim. Bir sonraki yaz bir arkadaşımla yaptığımız çadır kampında şiddetli bir yağmur neticesinde bütün eşyalarımızı ve cüzdanlarımızı kaybettik, artık insanlardan hiç çekinmeden yiyecek ve yol parası isteyebiliyor, ayrıca oto stop yapabiliyordum.
Yapmaktan korktuğunuz şeyi cesaretle yapın, korkunuzun sonu gelecektir. Ralph Waldo Emerson
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.