REDDEDİLME KORKUSU

REDDEDİLME KORKUSU

Hepimizin içinde belli ölçülerde var olan bir korku aslında reddedilme korkusu, eğer fazla miktarda var ise bizi hedeflerimizden uzaklaştıran bir yönü de olabilir. Bugün bu konuyu düşünmenizi istiyorum; yani istekleriniz neler, henüz gerçekleşmemiş olanlardan bahsediyorum ve bunun reddedilme korkunuz ile bir ilgisi var mı?

Hayatta tek başımıza yapacağımız şeyler sınırlıdır, birlikte hep daha fazlasını başarabiliriz, diğer yandan bunu yapabilmek için yardım istemek gerekir, peki ne ölçüde yardım istiyoruz?

Benim genel gözlemim yardım etmeye yakın olduğumuz ve yardım etmeyi sevdiğimiz diğer yandan yardım istemek konusunda çekimser davrandığımız şeklinde. Tek başınıza halletmeye çalıştığınız şeyleri düşünün ve eğer bu konuda yardım istiyor olsaydınız ne yapardınız?

Reddedilme korkusu sadece yardım istemekle sınırlı bir konu değil elbette, ilişkiler alanında da sık karşımıza çıkıyor, beğendiğimiz bir insana ondan hoşlandığımızı söyleyememek gibi.

İş hayatında karşılaşıyoruz, özellikle satış becerisini düşük bulan ve satış yapamayacağını söyleyen insanlar aslında reddedilmekten korkuyorlar büyük ölçüde.

Bazen de sosyal hayatımızın bir parçası oluyor bu korku, birlikte bir şeyler yapmayı teklif etmekten çekinebiliyoruz.

Çözüm ne derseniz, pek çok diğer korku türünde olduğu gibi minik adımlarla biraz üzerine gitmek lazım. Gerçekten reddedilip bunun dünyanın sonu olmadığını da görmek gerekiyor sanırım.

Hafızanızı biraz zorladığınızda geçmişinizde reddedildiğiniz ama aslında o kadar da önemli olmadığını fark ettiğiniz bir sürü olay yaşamışsınızdır.

Ayrıca olaya bir de kendi pencerenizden bakın, bazen sizden bir şey istendiğinde siz de kabul etmeyebilirsiniz, bunun kişiye özel çok farklı sebepleri olabilir.

Birisinden bir kere bir şey isteyip o bunu yapmadığında başka bir şey istememek şeklindeki davranışımız da çok yaygın, halbuki her olayı bağımsız değerlendirmek gerekebilir.

Reddedilme korkusunu yendiğinizde önünüzde yeni fırsat kapıları açılacak belki de.

Korkunun öbür tarafına geçtiğinizde çoğu zaman bir tür başarı ve tatmin hissi vardır, bunun için bile denemeye değer aslında.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar