RAHAT OLMAK

RAHAT OLMAK

Günümüz insanının en önemli sorunlarından bir tanesi de rahat olamaması bence. Bugün bu konu hakkında kısa bir yazı paylaşmak istedim. Rahat olmakla gamsız olmayı kastetmiyorum, elbette belli ölçülerde duyarlı olacağız ve hayatımızda ya da çevremizde gelişen olaylar bizi belli ölçülerde etkileyecek. Diğer yandan; sürekli olarak aşırı gergin ve stresli olmak, somurtmak, umutsuz olmak da genellikle bir işe yaramıyor, ayrıca ruhsal ve fiziksel sağlığımızı da olumsuz etkiliyor.

Bugüne kadar hayatınızda pek çok sorunla ya da problemle karşılaştınız ve bir şekilde pek çoğunu çözüme kavuşturdunuz. Merak etmeyin bundan sonra da öyle olacak. Bu yüzden kendinize, size yardım edecek insanlara ve hayatın kendisine daha fazla güvenmeye başlamanızı öneriyorum, bu rahat olabilmenin belki de ilk adımıdır.

Bunun dışında da yapılabilecek şeyler var elbette. Her şeyden önce anda kalmak, anda kaldığınız süreleri uzatabilmek. Bunun için de geleceği özellikle bize endişe veren konular anlamında gereğinden fazla düşünmemek. Bunun için önerdiğim bir yöntem de bir süre belirleyip bu sürenin dışında kalan konuları düşünmemek. Örneğin süre olarak diyelim ki üç ay belirlediniz, gelecekle ilgili bir konu aklınıza geldiğinde eğer üç aydan daha fazla bir süre sonra gerçekleşecekse bunu şimdi düşünmeyeceğim diye kendinize telkinde bulunabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise doğada daha fazla zaman geçirmenin yöntemlerini bulmak, doğa müthiş bir dengeye sahiptir ve insanın dengeye gelmesi konusunda ona yardımcı olur.

Ayrıca spor yapmak ve bunun düzenli olabilmesi de sizi rahatlatacaktır.

Bunun dışında gülümsemek, umutla bakmak, bu özelliklere sahip insanlarla daha fazla zaman geçirmek, ruhumuzu besleyecek aktivitelerde bulunmak, üretmek, bir hobiye sahip olmak gibi unsurlar da önemli elbette.

Herkes kendi reçetesini kendisi de oluşturabilir, daha fazla rahatlamak için neye ihtiyacınız var. Belki zamanı daha iyi yönetmelisiniz, belki ertelediğiniz şeyler sizi rahatsız ediyor ya da bir miktar para tasarruf edip maddi olarak güvende hissetmeye ihtiyacınız var.

Dinlenmek de önemlidir, önümüz yaz, imkanlarınız çerçevesinde kısa da olsa bir yaz tatili yapmaya çalışın, yeşil ve mavi insanı dinlendirir ve rahatlatır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar