Hepimiz hayatımızda zaman zaman problemlerle karşılaşırız ve onları bir şekilde çözmek durumuna geliriz. Bir problemi, o problemi yaratan bakış açısı ile çözmek zordur, Einstein’in bir sözüydü sanırım, bu nedenle ya bakış açımızı değiştireceğiz ya da yardım alacağız.

Bakış açımızı nasıl değiştirebiliriz, bunun farklı yöntemleri var, örneğin bu yaşadığımız problem çok yakın bir dostumuzun başına gelmiş olsaydı ve bizden yardım isteseydi ona neler söyleyecektik, işte bu verdiğim cevabı alıp kendi hayatımda uygulamaya çalışmak değişik bir bakış açısı verebilir.

Bir başka yöntem bir başkası gibi düşünmeye çalışmak olabilir, hayatınızda rol model olarak sevdiğiniz birisi var ise bu problemi o yaşıyor olsaydı nasıl çözerdi gibi bir bakış açısından bahsediyorum.

Benzerlikler bulmak düşünülebilir, bire bir aynı olmasa bile daha önce de benzer durumlarla karşılaşmış ve içinden çıkmıştınız, neleri nasıl yapmış olduğunuzu hatırlamaya çalışın.

Bakış açısı değişikliği için kendimize sorular sormak, cevapları üzerinde düşünmek ve notlar almak işe yarayabilir.

Bazen de bazı konuları hemen çözmeye çalışmamak gerekir, demlenmeye bırakacaksınız ve aklınıza yeni yaratıcı fikirler gelince eyleme geçeceksiniz.

Ben ayrıca bu tip durumlarda çok az yardım aldığımızı gözlemliyorum, dışarıdan bir bakış açısı çoğu zaman iyi gelir, bazen gözümüzden kaçan basit durumlar olabilir. Duygusal yapıdayız, olayları çok fazla duygu ile değerlendiriyoruz, dengeyi kuramadığınız durumlarda başkasından yardım istemek bu dengeyi sağlayabilir.

Ben bundan bir şeyler öğrenecek olsaydım bu ne olabilirdi bakış açısını da seviyorum, problemler hep olacak, bir şekilde öğrenmek, çözmek ve devam etmek önemli. İçinde hiç problem olmayan hayat bir ölçüde sıkıcı da olabilirdi.

Problem varsa çözüm de vardır, sevgi ile kalın.