PROBLEM ÇÖZME TEKNİKLERİ – YENİDEN ÇERÇEVELEME

PROBLEM ÇÖZME TEKNİKLERİ – YENİDEN ÇERÇEVELEME

Bir insan hayatı boyunca sayısız problemle karşılaşır ve onların çok büyük bir kısmını çözerek hayatına devam eder, problemler bir açıdan bakıldığında gelişimimize katkıda bulunurlar.

Problemlerle karşılaştığımızda onlara ne şekilde yaklaştığımız ve problem çözme konusundaki becerilerimiz hayatımızı büyük ölçüde etkiler.

Problem çözme becerisi dediğimiz şey bir probleme nasıl yaklaştığımız ile başlar ve bence işin en önemli kısmı burasıdır. Geçtiğimiz günlerde tasarım odaklı düşünme yazısında yer vermiş olduğum hikayeyi hatırlayın. Üstgeçite sıkışına kamyonun nasıl kurtulacağını yoldan geçen bir öğrenci bulmuştu ve sadece lastik havalarını indirmek yeterli olmuştu.

Bir problemle karşılaştığınızda kendinize şunu sorun lütfen, nasıl farklı bir yaklaşım olabilir, gözden kaçırdığım şey ne olabilir? Bütün bunlara koçlukta yeniden çerçeveleme adı verilir.

Yukarıdan bir bakış açısı ile görmeye çalışın konuyu, problem çoğu zaman problemin olduğunu sandığımız yerde değildir, daha farklı bir noktadadır. Özellikle insanlar arasındaki ilişkilerde ve iletişim sorunlarında bu çoğu zaman böyledir.

Çok sevdiğim bir dostum geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili bir seminere katılmış. Thomas Wedell’in Sizin Probleminiz Nedir isimli kitabında anlatılanların bir kısmını kapsıyor eğitim.

Yeniden çerçeveleme yapmak için kullanılan yöntem ise şu şekilde:

Sorun nedir, bu sorun kimleri ilgilendiriyor veya kapsıyor?

Neyi veya neleri gözden kaçırıyor olabiliriz?

Çözüme ulaştığımızda ulaşacağımız hedef her ne ise bunu bırakıp başka bir hedefe odaklanabilir miyiz ya da bizi mevcut hedefimize ulaştıracak başka yaklaşımlar olabilir mi?

Hayatın farklı alanları vardır, sorun olarak gördüğüm şey hayatımın bir bölümünü etkiliyorsa diğer alanlarda bu sorundan etkilenmeden nasıl hareket ediyorum ( örneğin iş hayatında hayır diyebilen ama özel hayatında hayır demekte zorlanan kişiler gibi)?

Sorun ya da problem olarak gördüğüm şeyde benim rolüm nedir?

Diğer insanların da hayatlarında benzer problemler var, onlar nasıl çözüyorlar, ben bu konuda birisine tavsiye vermek durumunda kalsaydım neler söylerdim?

Ve son olarak bütün bu sorulara verdiğim cevapları düşünerek nasıl ilerleyeceğim?

Bu kadar çok soru ile uğraşmak zorunda kalmadan yeniden çerçeveleme yapmanın en kısa yolu ise şudur: Sizin yaşadığınız sorunun aynısını çok sevdiğiniz bir dostunuzun yaşadığını ve size gelip sizden tavsiye istediğini düşünün, ona ne söylerdiniz? İşte bunu kendi hayatınızda uygulamaya çalışın.

Paylaş