PROBLEM ÇÖZME BECERİSİ NASIL GELİŞTİRİLİR?

PROBLEM ÇÖZME BECERİSİ NASIL GELİŞTİRİLİR?

Problemlerle karşılaştığımızda onlara ne şekilde yaklaştığımız ve problem çözme konusundaki becerilerimiz hayatımızı büyük ölçüde etkiler. Geçenlerde yazdığım bir yazıda şunu söylemiştim, hayatın inişleri ve çıkışları vardır, çıkışları yönetmek nispeten kolaydır, inişleri yönetmek ise ustalık ister. İnişleri yönetmek veya bu konudaki ustalık dediğimizde de konuyu problem çözme becerisinden bağımsız olarak ele almak mümkün değildir.

Problem çözme becerisi dediğimiz şey bir probleme nasıl yaklaştığımız ile başlar ve bence işin en önemli kısmı burasıdır. Problemlere canınızı sıkan ve halledilmesi gereken sorunlar şeklinde yaklaşırsanız farklı çözümler bulmakta zorlanırsınız veya karşınıza sürekli benzer problemler çıkabilir.

Ben problemlere her zaman olmasa bile çoğu zaman bundan ne öğrenebilirim şeklinde yaklaşmaya çalışıyorum, kendimi nasıl geliştirebilirim, bunu çözerken hangi becerimi artırabilirim gibi baktığımda bir anda bakış açım değişiyor ve daha farklı çözümleri görmeye başlıyorum.

Geriye dönüp baktığımda hayatımdaki bazı büyük ve önemli değişimlerin problemlerle başladığını da görebiliyorum. Her problemi çözmenin mümkün olmayabileceğini düşünüyorum, bazen de çözmemeyi seçebiliriz, daha farklı bir yoldan ilerlemeyi tercih ederiz.

Kendimize zeki olduğumuzu kanıtlamaya bayılırız, bu nedenle problem çözmek aslında hoşumuza gidiyor, diğer yandan farklı konularda farklı problemler üst üste gelince yandım diyerek kaçmak isteyebiliyoruz.

Problem çözme becerisini aslında zaman yönetimi veya önceliklendirme konusu ile birlikte düşünmek gerekir. Bir problemle karşılaştığınızda kendinize şunu sorun lütfen, bundan ne öğrenebilirim, nasıl farklı bir yaklaşım olabilir, gözden kaçırdığım yöntem ne olabilir?

Yukarıdan bir bakış açısı ile görmeye çalışın konuyu, problem çoğu zaman problemin olduğunu sandığımız yerde değildir, daha farklı bir noktadadır. Özellikle insanlar arasındaki ilişkilerde ve iletişim sorunlarında bu çoğu zaman böyledir.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, videolarımı Youtube kanalımdan izleyebilirsiniz.

 

Paylaş