PİLOT KOLTUĞUNA GEÇMEK


Aynı şeyleri düşünerek, söyleyerek ve yaparak genellikle aynı sonuçları alırız. Geçenlerde bir seansta danışanım hayatında hep benzer senaryoların tekrar ettiğini söyledi. Ona farklı sonuçlar almak istiyorsan farklı davranmalı, bunun için de bakış açını değiştirmelisin dedim.

Hayatımızda belli olaylar aynı veya benzer şekilde tekrarlanıyorsa ve biz bundan memnun değilsek almamız gereken dersi almıyor olabiliriz, muhtemelen gözden kaçırdığımız bir şey var.

Afrikalıların meşhur atasözüdür, “nerede düştüğüne değil nerede sendelediğine bak” derler. Ders çıkarmak için kullandığım bir yaklaşımdır. Hangi işaretleri görmezden geldiğimi anlamaya çalışır ve bir sonraki sefere daha dikkatli olmaya çalışırım.

Danışanım değişim için çok zorlanabileceğini söyledi, zorlandığı anlarda kendisine şu basit soruyu sormasını istedim, “İstediğine ulaşmayı gerçekten istiyor musun yoksa istemiyor musun?”

Yapamam diye bir şey yok, yapmayı istemiyorum var, yapmayı seçmiyorum, yapmayı tercih etmiyorum var. Pek çok şey bir seçim ve bunun farkına varmak hayatın kontrolünü elimize aldığımız nokta.

İnsanın sabit, değişmez bir yapısı olduğuna çok inanmıyorum, 7 sinde neyse 70 inde de odur diye bir söz var biliyorum. İnsan 7 yaşında yaptığı bir seçimi 70 yaşına kadar da sürdürebilir, ama sonuçta yine de bu bir seçimdir.

Danışanım “Ben bir uçakta yolculuk ediyorum, bugüne kadar bir yolcu idim, en fazla yardımcı pilot oldum, bugünden sonra pilot koltuğuna geçiyorum” dedi ve değişim başladı.

Hata yapmaktan korktuğunu, çünkü daha önce pilot koltuğunda hiç oturmadığını da ilave etti.

Hepimiz bundan bir ölçüde korkarız, bu son derece doğaldır. Korkuyu önce anlayın, sonra bir ölçüde kabul edin ve ona doğru yavaşça minik adımlar atın. Korkunun kendisinden başka korkacak bir şey yok diye bir söz vardır.

Belli bir konuda isteklerinizin, hayallerinizin çok uzağına sürüklendiyseniz dediklerimi düşünün lütfen. Etkisiz senaryolarınızı etkili senaryolar ile değiştirin, ancak bu şekilde daha farklı sonuçlar alabilirsiniz.

Gerekirse profesyonel yardım alın. Belli bir süreçte düşünce, bakış açısı ve davranış değişikliğine giderek tekrar hayallerinize doğru dümeni kırın.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu konu ile ilgili olarak Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir isimli kitaplarımı okumanızı da öneririm.

Paylaş

Önerilen Yazılar