PARAYLA OLAN İLİŞKİMİZ

PARAYLA OLAN İLİŞKİMİZ

Parayla olan ilişkimiz çok önemli bir ilişki, bunun nedeni ise şu: modern toplumlarda para harcamadan geçen bir günümüz bile olmuyor, para ile sürekli ilişki halindeyiz, ya bir şey ödüyoruz ya bir şey satın alıyoruz, para çekiyoruz, para yatırıyoruz. Bu kadar çok ilişki halinde olduğumuz bir nesne ile ilişkimiz kötü olursa hayatımız da bundan olumsuz olarak etkileniyor maalesef.

Parayla olan ilişkimiz ne kadar gelir elde ettiğimizin veya ne kadar varlıklı olduğumuzun dışında bir konu, elbette para miktarı artınca para ile güzel bir ilişki kurmak kolaylaşabilir, ortada hiç para yokken kurulabilecek bir ilişki olmadığını da düşünebilirsiniz ama bunlar kısmen etkili. Daha önemlisi bizim para ile ilgili durumları buna parasızlık da dahil nasıl yönettiğimiz ve genel olarak bolluk bereket hakkındaki düşüncelerimiz ve inançlarımız.

Aynı miktarda gelire ve varlığa sahip olan iki farklı insanı ele alalım, bir tanesi bolluk ve bereket bilinci ile elindekilere şükredip daha fazlası için hayal kurup emek verirken diğeri sahip olduklarını yetersiz görebilir ve yetersizlik bilinci ile elindekini de kaybetme riskine girebilir.

Parayla olan ilişkimizi düzeltmek ve istediğimiz hale getirmek her zaman çok kolay olmayabilir, çocukluktan bugüne getirdiğimiz pek çok kalıplaşmış düşüncemiz var bu konuda.

En güzeli yine de bir durum tespiti yaparak başlamak, neyim var neyim yok, daha sonra parayı sevmeye başlamak önemli, paraya değer vermek önemli, bunun için de bir bütçe tutmak, kazandığımı ve harcadığımı görmek işe yarar.

Daha sonraki aşama ise mutlaka bir yerlerden tasarruf etmeye başlamak olmalı, bu şekilde ileride yatırım yapabileceğim günler de gelecektir.

Ve her işte olduğu gibi burada da denge önemli, kazandıklarımın bir bölümünü tasarruf etmeye çalışırken benim için gerçekten önemli ve öncelikli olan konularda gerekiyorsa harcama da yapabilmeliyim.

Eğer yaşamınızda para ile ilgili olarak sıkıntılar yaşıyorsanız bu yaşamınızın pek çok başka alanını da etkileyecektir, çok basit birkaç örnek vermem gerekirse anda kalmanız zorlaşacaktır, ilişkileriniz etkilenecektir.

En ideal durum gelir elinize geçtiğinde bir kısmını örneğin onda birini en baştan tasarruf olarak ayırmaktır, daha sonra kabaca zorunlu giderlerinizi hesaplarsınız ve kalan miktarı da istediğiniz gibi harcarsınız.

Bolluk ve bereket konusunu düşünün lütfen, bu sadece para ve para miktarı ile ilgili bir konu değil, sahip olduklarımızı geniş bir bakış açısı ile görmek, hayatımızı sevmek ve şükretmek ile bağlantıları var. Bolluk ve bereket hepimizle olsun.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar