PARA VE ZAMAN YÖNETİMİ

PARA VE ZAMAN YÖNETİMİ

Birbirlerinden çok farklı gibi görünseler de aslında parayı yönetmek ve zamanı yönetmek konuları birbirlerine çok benzerler. Her ikisinde de sınırlı bir kaynağın olabildiği ölçüde verimli kullanılmaya çalışılması söz konusu olur. Şahsi bir gözlemimi de paylaşmak istiyorum, parasını iyi kullanan insanların zamanlarını da iyi kullandıklarını, benzer şekilde zamanını iyi yöneten insanların paralarını da iyi yönettiklerini gördüm.

Buradan hareketle bu iki alandan herhangi birisinde elde edeceğiniz başarı sizi diğer alanda da başarılı hale getirecektir.

Bu işin bir matematik kısmı var, bir de özellikle para ile ilgili olarak spiritüel diyebileceğimiz kısmı var.

Gelin önce analitik kısımdan başlayalım, ister para yönetimi ister zaman yönetimi olsun daha iyi bir noktaya gelmek istiyorsanız önce bütçe yaparak başlayacaksınız.

Harcadığınız her lirayı veya kullandığınız her saati oturup yazacaksınız, bir excel tablosu yapacaksınız ve buna en az bir ay devam edeceksiniz ki ayın sonunda oturup baktığımızda elimizde detaylı bilgiler olsun.

Eğer para bütçesi yaptıysanız ay sonunda gereksiz harcamalarınızı görmüş olacaksınız, işe onları azaltarak başlayın, bu aynı zamanda sizin tasarruf potansiyelinizdir.

Zaman bütçesi tuttuysanız en çok nelere zaman harcadığınıza bir bakın, en çok neye zaman ayırmak istediğinizi düşünün ve zaman tasarrufu sağlayabilecek alanları belirleyin.

Olayın bir de matematiksel olmayan yönü var demiştik, işte bu da bolluk ve bereket konusu. Bolluk ve bereketinizi artırmak için cüzdanınızda kendinizi iyi hissettirecek miktarda para bulundurmaktan tutun da sahip olduklarınız için içten bir şekilde şükretmeye uzanan çok sayıda farklı yöntemden yararlanabilirsiniz.

Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz o yüzden lütfen neyi niye harcadığınıza bakarak başlayın.

Hepimize bolluk ve bereketimizin artacağı güzel bir dönem diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar