ÖZGÜVENİ ARTIRMAK


Belli bir konuda aldığımız sonuçları en çok etkileyen faktörlerin başında o konudaki özgüvenimiz gelir. Kendimiz hakkında düşündüklerimiz, kendimize söylediklerimiz, kendimiz hakkındaki inançlarımızı ve dolayısıyla özgüvenimizi belirler. Özgüven çok kısaca belli bir konuda kendimizi yeterli hissetmektir.
Bir insanın farklı konular itibarıyla farklı özgüven seviyeleri olabilir, örneğin ilişkiler alanında özgüveni tavan yapmış bir insan söz konusu iş hayatı olunca kendisine yeterince güvenmiyor olabilir veya tam tersi.
Özgüven ile çok yakından ilişkisi olan iki terim daha vardır, bunlar özsevgi ve özdeğerdir. Başlarındaki öz ibarelerini çıkaralım; güven, sevgi ve değer olarak ele alalım.
Bir insan kendisini sevmezse veya değer vermezse kendisine güvenmesi mümkün olur mu, kendisini yeterli hissedebilir mi? Pek mümkün olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Bu nedenle özgüven kavramını daha geniş bir çerçevede ele almak ve özdeğer ile özsevgiyi de işin içine katmak daha doğru olacaktır.
Bu kadar teoriden sonra işin pratik kısmına gelelim. Özgüven artırılabilir mi? Yanıtım, kesinlikle evet. Koçluk seanslarımızın bir bölümünde gerekmesi durumunda özgüveni artırıcı çalışmalar yaparız. Burada bir seans yapmadığımıza göre size nasıl yardımcı olabilirim diye düşünüm ve aklıma gelen önerileri paylaşmak istedim.
Kendiniz hakkında düşündüklerinizi ve kendinize söylediklerinizi bu hafta not alın, daha sonra olumsuz olanları ayrıştırın. Bir şekilde çevrenizde bulunan, iletişimde olduğunuz ancak çok da sevmediğiniz 3. Bir kişinin size bu sözleri söylediğini hayal edin, kendinizi nasıl savunursunuz? İşte bu savunmayı yazmanızı istiyorum sizden, sonra da zaman zaman fırsat buldukça okuyun lütfen. Örneğin size tembel denilirse kendinizi nasıl savunursunuz?
İlk egzersiz daha çok özsevgi ile ilgilidir. Özdeğere ilişkin bir egzersiz ise şu şekilde olabilir. Değer verdiğiniz insanlara ne şekilde davrandığınızı yazın, sonra bunları ters çevirip kendinize ne ölçüde uyguladığınıza bakın. Örneğin değer verdiğiniz insanlara verdiğiniz sözleri tutuyorsanız kendinize verdiğiniz sözleri de tutmalısınız. Aradaki farklar başlamanız gereken noktaları size gösterecektir.
Sevgi, değer vermek ve güven ayrıştırılamaz. Bunlar gerek kendimizle olan ilişkimizin gerekse diğer insanlarla olan güzel ilişkilerin temel taşlarıdır.
Sevgi ile kalın.
P.S.: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilir, eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.