ÖZGÜVENİ ARTIRAN DÜŞÜNCE YAPISI

ÖZGÜVENİ ARTIRAN DÜŞÜNCE YAPISI

Bir yetişkinin olumsuz iç seslerine, kendisini acımasızca eleştirmesine ve düşük özgüvenine sahip olsalardı bebekler yürümeyi öğrenemez, çocuklar bisiklete binmeyi akıllarından bile geçirmezlerdi. Beş kere düşersen altı kere ayağa kalkacaksın felsefesi ile öğrendik tüm bunları, başarısız olduğumuzda kendimize yüklenmeyi düşünmedik bile, sadece denemeye devam ettik. İşte hayatınızın hangi aşamasında olursanız olun ve ne yapmak istiyor olursanız olun ihtiyacınız olan düşünce yapısı tam olarak da budur. İstediğiniz yere ulaşıncaya kadar denemeye devam edeceksiniz ve bu yolculukta kendinizi destekleyeceksiniz.

Yeteneklerinizin, becerilerinizin sınırlı olduğunu ve bunları geliştiremeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse tekrar düşünün, bunları her zaman geliştirebilirsiniz. Son yıllarda geliştirdiğiniz yönlerinizi hatırlamakla başlayın. Daha çok araştırın, bilgi edinin ve yardım isteyin, bunlar da işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca kendinizle konuşma şekliniz destekleyici ve yapıcı değilse bunu zaman içinde değiştirmeye çalışın, gerekirse bu konuda profesyonel bir destek alın. Bir insanın kendisiyle ne şekilde konuştuğu onun mutluluğunu ve özgüvenini büyük ölçüde etkiler.

Düşüncelerinize, duygularınıza, davranışlarınıza yönelik bir farkındalık geliştirmeye çalışın, bunun için anda kalma becerilerinizi artırmanız da işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca yazma ve not alma alışkanlığı da edinebilirsiniz.

Olmak istediğiniz kişiyi zaman zaman gözünüzde canlandırın ve o kişi olduğunuzda hayatınızın neye benzeyeceği konusunda notlar alın, gün içinde bazı anlarda o kişi gibi düşünmeye ve davranmaya çalışın.

Büyük hedefleriniz için küçük adımlar belirleyin, bunları yaptığınızda kendinizi ödüllendirin, özgüveniniz zaman içinde artmaya başlayacaktır.

Paylaş

Önerilen Yazılar