ÖZGÜVEN VE ÖZŞEFKAT

ÖZGÜVEN VE ÖZŞEFKAT

Youtube videolarımızdan bir tanesinin de konusu bu şekilde. Bugün bu konu hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum sizinle; öncelikle bu iki kavramı tanımlayıp daha sonra ikisi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalışacağım.

Özgüven bir tür farkındalıktır; bilgi ve deneyim içerir, kişinin becerikli olduğuna inanmasıdır, yapabileceğini düşünmesidir. Diğer bütün konularda olduğu gibi burada da denge kavramı çok önemlidir; aşırı mütevazi olmaktan kaçınmalıyız, diğer yandan aşırı bir özgüven sergilememize de gerek yok; ortalarda bir yerde herkes kendi denge noktasını tarif etmelidir.

Özgüveni artırmanın pek çok yöntemi var, en etkili olanlardan bir tanesi de küçük zaferler kazanmak, başardığımızı düşündüğümüzde özgüvenimiz artıyor.

Özşefkat ise benim tanımıma göre kişinin kendisini sevmesi ile ilgili bir kavram; ne sonuç elde edersek edelim kendimize karşı saygımızı korumamızı sağlayan bir yaklaşım türü. Her zaman söylerim kişinin mutluluğu kendisi ile kurduğu ilişkiden kaynaklanır, bu nedenle kendimizle nasıl konuştuğumuza ve davrandığımıza dikkat etmemiz gerekiyor.

Özşefkat ve özgüven arasında çift yönlü bir ilişki var. Kendimizi sevdiğimizde ve kendimize şefkatle yaklaştığımızda özgüvenimizi artırmak da kolay oluyor, benzer şekilde özgüveni dengeli olan kişiler kendilerine şefkatle yaklaşmayı daha kolay beceriyorlar.

Bu tip çift yönlü ilişkilerde hangi taraftan yaklaşırsanız yaklaşın iyi sonuçlar elde edersiniz. Sizin için daha önemli ve öncelikli olan özgüveni artırmak ise o konuda çalışmalar yapın, özşefkat daha önemli ise o konuda çalışın.

Özgüveni artırmak için sizin için önemli olan bir konuda yapabileceğiniz bir hedef belirleyip minik adımlarla başlayın ve küçük zaferlerle ilerleyin.

Özşefkat için ise kendinizle düşünceleriniz aracılığı ile nasıl konuştuğunuza bakın, gerekirse not alın ve zaman içinde kendinizle daha yapıcı bir diyalog geliştirmeye çalışın. Kendinize gereğinden fazla yüklenmeyin.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu konulardaki yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden, videolara ise Youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz

Paylaş