ÖZGÜVEN ÜZERİNE

ÖZGÜVEN ÜZERİNE

Özgüven konusu benim gerek yazılarımda gerekse koçluk çalışmalarımda çok önem verdiğim bir kavram. Koç ihtiyaç halinde müşterinin özgüvenini artıracak şekilde onu destekleyebilir. Bu şekilde bir şeyleri başarmak her zaman daha kolay olabilecektir.

Özgüven ile ilgili genele açık seminerlerimizin Nisan ayında başlamasını planlıyoruz, onun duyurusunu ayrıca yaparım. Özgüvenle Sınırları Aşmak başlığı altında 2 Mart Cumartesi günü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde ilk semineri yaptık.

Konumuza geri dönelim; Hayatta her ne yapmak istiyor olursanız olun o konudaki özgüveniniz başarı açısından belirleyicidir, güzel haber belli bir süreç dahilinde özgüven artırılabilir.

Özgüven dediğimizde konuyu ikiye ayıralım, yüzde ellisi bir konuyu bilmek ve o konuda deneyim sahibi olmakla ilgilidir ve bence çok önemlidir. Kalan yüzde ellisi ise konu hakkındaki bilginiz ve deneyiminizden bağımsızdır.

Bir tanım yaparak başlayalım; özgüvenli olmak nedir sizce? Benim basit tanımıma göre kişinin kendisini belli bir konuda yeterli görmesidir. Hayatın pek çok farklı alanı var, bu alanlara göre değişen özgüven seviyeleri de söz konusu olabilir, örneğin iş hayatında özgüveni çok yüksek olan birisi söz konusu ilişkiler alanı olunca istediği seviyede olmayabilir.

Özgüveni özsevgi, özsaygı ve özşefkatten bağımsız olarak düşünemeyiz diyebilirim. Bu nedenle özgüveni artırmak için bu benzer kavramlardan yararlanabiliriz.

Huzurlu olmak da çok önemli elbette.

Kendimizi sevmek, özgüven ve huzur arasındaki bağlantıyı en güzel Charlie Chaplinifade etmiş, bu yazıyı da o güzel söz ile bitirelim.

“Kendimi sevmeye başladığımda, hangi koşullarda olursam olayım, doğru zamanda doğru yerde bulunduğumu ve her şeyin tam da olması gerektiği zamanda gerçekleştiğini anladım. İşte o zaman huzura erdim. Bugün buna özgüven diyorum.”

Sevgi ile kalın.

Paylaş