ÖZGÜVEN SAHİBİ OLMAK

ÖZGÜVEN SAHİBİ OLMAK

Hepimiz daha özgüvenli olmak isteriz. Özgüvenli insanları bir şekilde çekici buluruz. Özgüvenin iki aşaması var bence, bir tanesi bilgi ve deneyime dayanan özgüven, ben buna çok değer veriyorum, bir konuda kendimizi geliştirmemiz neticesinde o konudaki özgüvenimiz de artıyor. Diğer kısmı ise bir konuda bilgi ve deneyim eksikliğimiz olsa bile o konuyu öğrenmek ve yapmak konusunda kendimize olan inancımız ile ilgili. Ben daha çok bu ikinci kısım üzerinde duracağım bugün.

Zeki olduğumuza inanmak özgüven açısından önemlidir. Özgüveni yüksek olan insanları inceleyin, sohbet edin, kendileri hakkında güzel şeylere inandıklarını görürsünüz, bunların başında da zeki olduklarına inanmak gelir.

Aynı zamanda azimli olduklarını, bu konuda kendilerine inandıklarını, kararlı bir tavır sergilediklerini ve yola devam ettiklerini görürsünüz. Burada çift taraflı bir döngü vardır. Yani özgüvenli oldukları için bunları yaptıklarını da düşünebilirsiniz bunları yaptıkları için özgüvenlerinin geliştiğini de söyleyebiliriz.

Özgüveni yüksek insanların kendilerini oldukları gibi kabul etmek konusunda iyi olduklarını da rahatlıkla söyleyebilirim, güçsüz yönlerini de rahatlıkla kabul ederler, saklamaya çalışmazlar, ne kendilerini ne de başkalarını mükemmel olmadıkları için yargılamazlar.

Dolayısı ile farkındalıkları yüksektir, olayları objektif bir şekilde değerlendirme becerisine sahiptirler.

Kendilerini oldukları gibi kabul ederler ve iyi yönlerine daha fazla odaklanırlar. Bir şey istedikleri gibi gitmediği zaman bir öz eleştiri yaparlar ama bunu kendilerini suçlamak ile karıştırmazlar.

Dediğim gibi özgüvenleri yüksek olduğu için anlattığım şekilde davranırlar ve anlattığım şekilde davrandıkları için özgüvenleri yüksektir. Dolayısı ile hoşumuza giden davranışlarını modelleyerek biz de kendimize bir yol haritası oluşturabiliriz.

Bir konuda özgüveni geliştirmenin en güzel yöntemlerinden birisi de o konuda küçük de olsa bir başarı elde etmektir, bu yüzden denemek gerekir.

Sevgi ile kalın.

Not: Bugün sözleşmesini imzaladığım beşinci kitabım Bilgelik ve Huzur Defteri’nin Şubat ayında yayınlanacağını sevinçle duyurabilirim.

Paylaş

Önerilen Yazılar