ÖZGÜVEN SAHİBİ OLMAK ve ÖZGÜVENİ ARTIRMAK

ÖZGÜVEN SAHİBİ OLMAK ve ÖZGÜVENİ ARTIRMAK

Hayatta her ne yapmak istiyor olursanız olun o konudaki özgüveniniz başarı açısından belirleyicidir, güzel haber belli bir süreç dahilinde özgüven artırılabilir.

Özgüven dediğimizde konuyu ikiye ayıralım, yüzde ellisi bir konuyu bilmek ve o konuda deneyim sahibi olmakla ilgilidir ve bence çok önemlidir. Kalan yüzde elli ise konu hakkındaki bilginiz ve deneyiminizden bağımsızdır, biraz bu kısmı üzerinde durmak istiyorum bugün daha çok.

Bir tanım yaparak başlayalım; özgüvenli olmak nedir sizce? Benim basit tanımıma göre kişinin kendisini belli bir konuda yeterli görmesidir. Hayatın pek çok farklı alanı var, bu alanlara göre değişen özgüven seviyeleri de söz konusu olabilir, örneğin iş hayatında özgüveni çok yüksek olan birisi söz konusu ilişkiler alanı olunca istediği seviyede olmayabilir.

Tanımdan ve bu açıklamadan sonra biraz da özgüveni oluşturan malzemelere bakalım, özgüven bir yemek olsaydı içinde hangi malzemeler olurdu acaba?

Bence kendimize ilişkin yaptığımız değerlendirmeler, kendimizle olan konuşma şeklimiz, kendimize düşüncelerimiz aracılığı ile söylediklerimiz malzemelerin önemli bir kısmını oluşturuyor, bunun dışında kendimizi değerli görmek, elde ettiğimiz sonuçlardan bağımsız olarak kendimize değer vermek, başarı tanımımız ve bu tanıma göre kendimizi nasıl değerlendirdiğimiz de var malzemeler arasında, kendime önem vermek ve değişmek istediğim yönler olsa bile kendimi olduğum halimle de kabul edip sevmek var.

Daha basit bir tarif verecek olursam da özgüveni özsevgi, özsaygı ve özşefkatten bağımsız olarak düşünemeyiz diyebilirim.

Nasıl artırabiliriz? Kendimle olan iletişim şeklimi değiştirip kendimle daha olumlu ve yapıcı tarzda konuşmaya başlamak işe yarar, sorumluluk almak ile suçlamayı birbirine karıştırmayın, bir şeyler yolunda gitmediğinde bunun sorumluluğunu almak tamam ama kendimi sürekli olarak suçlarsam özgüvenimi yitiririm zaman içinde.

Kendime değer vermek ve bunu hissetmek önemli, değer verdiğim insanlara nasıl davranıyor isem kendime de bu şekilde davranmaya başlamam lazım. En büyük başarı, başaramadığımda da kendimi sevmeye devam edebilmektir diyebilirim başarı hakkında kısaca.

Son olarak da değiştirmek istediğim pek çok şeye rağmen mevcut halimi olduğum şeklimi kabul etmek ve sevmek önemli, burası güzel bir başlangıç olabilir özgüven açısından.

Çok geniş kapsamlı bir konuya ana hatları itibarıyla değinmeye çalıştım, bu konu ile ilgili kapsamlı bir seminer hazırlığı içindeyiz Umay ile birlikte, detayları sizlerle yakında paylaşıyor olacağım.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk çalışmalarından yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar