ÖNYARGISIZ OL, KABUL ET VE BIRAK – BİR BİLGE

ÖNYARGISIZ OL, KABUL ET VE BIRAK – BİR BİLGE

“Buraya bile kar yağdı diye başladı “ telefondaki konuşmamıza kışı Datça’da geçirmekte olan Bir Bilge. “Nasıl ısınıyorsunuz?” soruma “salonu klima ile ısıtıyoruz, yatak odasında da elektrikli ısıtıcımız var, ocak ayı ortasına kadar havalar genel olarak çok güzel gitti, öğle saatlerinde yürüyüş bile yapabiliyorduk” şeklinde cevap verdi.

“Keşke İstanbul’da kalsaydık diyor musun?” diye sordum ve Bilge ile çoğu zaman yaptığımız gibi derin bir sohbet başladı. O sohbetten damıttıklarımı kısaca sizlerle de paylaşmak istedim.

“İnsan yaşadığı deneyimleri önyargısız bir şekilde yaşamalıdır, mutlu ve huzurlu yaşamanın benim bildiğim tek yolu bu. Hayatımda ilk defa uzun bir süre İstanbul’dan uzaktayım, bu deneyimi içime sindirmeye, ondan olabildiği ölçüde keyif almaya çalışıyorum.

Bir başka yerde olmam gerekseydi zaten orada olurdum, dolayısı ile şu an buradayken İstanbul’da kalsam nasıl olurdu diye düşünmemin bana ve bütüne bir yararı yok. Sokak hayvanlarını burada da besliyorum, günlerimi Ceyda ile sohbet ederek ve kitap okuyarak geçiriyorum.

İnsan yaşadığı deneyimin yaşayabileceği tek deneyim olduğunu kabul etmeden anda kalmayı hiçbir zaman tam olarak anlayamaz ve yaşayamaz, bu bir tür ön koşuldur diyebiliriz aslında.

Şimdi ve burada, başka türlü olamazdı, işte bu düşünce ve zihin yapısı ile anda kalmanın kapıları açılır. Yoksa aklın hep başka bir yerde gezinir durur.

Olanı olduğu gibi kabul ettiğinde ve olmayanı bırakmaya hazır olduğunda bir tür minik aydınlanma yaşarsın, işte orada adeta hayatın yeniden başlar.”

Yaptığımız sohbetten aklımda kalanlar bunlar oldu açıkçası. Biraz da havadan sudan konuştuk ve görüşmemizin sonunda Bilge hepinize selam ve sevgilerini iletti.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar