İnsanlarla ilgili tek bir şeyi değiştirme şansım olsaydı önyargılarımızı seçerdim. Kendimi de hariç tutmuyorum neredeyse hepimizde belli ölçülerde önyargılar var ve bu pek çok konuda bizi olumsuz etkileme potansiyeline sahip.

Önyargı dediğimde peşin hükümlü olmayı kastediyorum, hemen bir etiket yapıştırıyoruz. Sadece bir veya iki davranışa bakıp bir kişi hakkında kararımızı veriyoruz.

Önyargı sadece negatif etiketleme anlamında değil pozitif etiketleme anlamında da kullanılabilir. Örneğin beş dakika içinde sadece bir veya iki hareketine bakarak bir kişi hakkında çok iyi bir insan olduğuna dair de karar alabiliriz.

Önyargılar hem insanlarla iletişimi ve onları anlamayı zorlaştırıyor hem de karar alma anlamında bizi etkiliyor.

Peşin hükümlü olduğumuz zaman çok çabuk karar alıyoruz, fazla değerlendirme yapmıyoruz, halbuki bazı konuların daha derin bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor belki de.

Ayrıca önyargı sadece diğer insanlara karşı yönelttiğimiz bir şey değil, kendimize karşı da peşin hükümlüyüz.

Neyi yapıp neyi yapamayacağımıza sadece bir veya iki olaya dayanarak karar veriyoruz, kendimize bile çok fazla bir şans tanımıyoruz.

Önyargı bir tür siyah beyaz yaklaşımı ya da 1,0 oyunu, ya iyi ya kötü, ortası yok mu bunun?

Üstelik önyargılı olmanın bazı yan etkileri de var, abartmaya meyilli olmak, uç nokta örnekleri şeklinde düşünmek, felaket senaryoları yazmaya yatkın olmak, genellemeleri çok sevmek gibi.

Hayatın bu tip kalıplar içinde yaşanmaması önemli.

Bu nedenle gelin bugün, bu hafta önyargılarımızı gözden geçirelim, önce kendimizle başlayalım.

Sevgi ile kalın.

Not: Yeni videolarıma Youtube kanalımdan ulaşabilir, daha fazla fotoğraf için Instagram hesabımı takip edebilirsiniz.