ÖNÜNÜZDE HANGİ YOL AÇIK?

ÖNÜNÜZDE HANGİ YOL AÇIK?

Bir yere ulaşmak için birden fazla seçeneğinizin olduğunu düşünelim, bunlar A, B ve C seçenekleri olsun, hangi yol daha açık ise muhtemelen onu tercih edersiniz değil mi? Bu basit felsefeyi kendi hayatımızda da uygulamalıyız.

Her şeyden önce hayatı yaşarken genel bir strateji edinmeliyiz, bu da seçeneklerimizi çoğaltarak ilerlemek olmalı, seçenek olmadığı zaman işler genellikle zorlaşır çünkü.

Seçenekleri oluşturduktan sonra da hayatın bize verdiği farkındalık, sezgi gibi kavramları kullanarak açılan yollardan ilerlemeliyiz.

Geçenlerde bir arkadaşım ile sohbet ediyorum, normalde yaptığı işin yanına küçük bir iş ilave etmiş, küçük dediği işe güzel talep var, ana iş koluna ise şu ara fazla talep yok. Arkadaşım şikayet ediyor, “ya ben neler hayal etmiştim, şu an neler yapıyorum”. Ben de ona “neden senin için açılmış olan yoldan ilerlemiyorsun?” dediğimde “hiç bu açıdan düşünmemiştim” dedi ve biraz afalladı.

Maalesef hepimiz hayatı bazen iyi süzemiyoruz, ben hep şuna inanırım, bir kapı kapanırsa başka bir kapı aralanır, diğer yandan bu yeni kapıyı fark edebilmek için biraz farkındalık gerekir.

Belli yol ve yöntemlerde ısrarcı olmak bizim için açılmakta olan yeni kapıları ve sunulan yeni fırsatları görmemizi zorlaştırır.

Bugün düşünmenizi istiyorum, sizin ne istediğiniz elbette çok önemli, diğer yandan önünüzde hangi yollar daha açık görünüyor, belki ileride durum değişecek ama şu anda hangi yolu seçmek sizin daha kolay ilerlemenizi sağlayabilir?

Sevgi ile kalın.

Paylaş