ÖNEMLİ KARARLAR ARİFESİNDE

ÖNEMLİ KARARLAR ARİFESİNDE

Geçenlerde bir okurumdan mesaj aldım; çok önemli bir karar arifesinde olduğunu, kafasının karışık olduğunu ve ne şekilde hareket edeceğini bilmediğini belirtip benden kendisine bir yöntem önermemi rica etmiş.

Her şeyden önce karar vermek dediğimizde, sağlıklı kararlar almaktan bahsettiğimizde bu konunun kişinin kendisini yakından tanıması ile ilgili olduğuna vurgu yapmalıyız. Kendisini daha yakından tanıyan kişiler daha sağlıklı kararlar alabilirler. Kendimizi tanımak ise uzun sayılabilecek bir yolculuktur ve bu yazının kapsamını aşar.

Kafa karışıklığı genellikle duygular ile mantığın karışmasından kaynaklanır. Bir karar alırken hem duyguları hem de mantığı gözetmek, dengeli bir seçim yapmak gerekir.

Bunu sağlamanın yöntemlerinden bir tanesi çok yakın, çok sevdiğimiz bir dostumuza tavsiye verir gibi düşünmektir. Eğer çok yakın bir dostunuz sizinle birebir aynı durumda olsaydı, kararsızlığı nedeniyle sizden tavsiye isteseydi ona ne tavsiye ederdiniz? İşte bu tavsiyeyi alıp hayatınızda uygulamaya çalışın lütfen.

Karar alırken diğer önemli bir konu değerler konusudur; sizin için hayatta nelerin önemli ve öncelikli olduğunu bilirseniz karar alırken daha rahat, daha hızlı davranabilirsiniz. Örneğin güven çok önemliyse hangi seçeneğin daha fazla güven hissi uyandırdığına dikkat etmek önerilebilir.

Bir diğer konu ise bir karar aldıktan sonra çoğu durumda o kararı değiştirme şansımızın olduğudur, ben bir karar aldım, geri dönemem yaklaşımı doğru bir yaklaşım değildir. Eğer hata yaptığınızı düşünüyorsanız bunu dürüst bir şekilde itiraf edin ve diğer seçeneği düşünün.

Son olarak da şundan bahsetmek istiyorum, bir kararı doğru veya yanlış yapan şey sadece öncesinde zihinsel süreçler ve çok detaylı düşünmek değildir. Kararı aldıktan sonra yaptıklarımız da geriye dönüp baktığımızda kararın doğru veya yanlış olarak algılanmasında etkili olur.

Sizin için en doğru kararları verip uygulayacağınız güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Karar vermekte zorlandığınız önemli durumlarda dışarıdan bir bakış açısı işinize yarayabilir, bu tip durumlarda kişiye özel seminerlerden yararlanabilirsiniz, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

 

Paylaş