ÖNCELİKLERİNİZİ DEĞİŞTİRİN, HAYALLERİNİZ GERÇEKLEŞSİN


Değişimin önemli bir parçası kesinlikle önceliklerimizi belirlemektir. Şimdi lütfen kendinize sorun: Hayattaki önceliklerim neler?
Cevaplar bazen doğrudan gelir bazen ikinci bir soru sormak veya biraz hayal kurmak iyi gelebilir. Yaşamınızın sonuna yaklaştığınızda ve geriye dönüp baktığınızda neleri daha fazla yapmış olmayı dileyeceksiniz, buradan hareketle önceliklerinizi tespit edebilirsiniz.
Bir sonraki adım ise belirlediğiniz önceliklere göre hayatınızı yeniden yapılandırmaktır. Mutlulukla Değişim Programı’nda yaptıklarımız arasında yer alır. Nasıl ki çocuk sahibi olan çiftlerin hayatları çocuk ekseninde yeniden şekillenirse sizde bir süre için hayatınızı önceliklerinize göre şekillendireceksiniz. Hayatınızda spora, egzersize ve sağlıklı beslenmeye daha fazla yer vermek istiyorsanız en azından bir dönem boyunca uykunuza dikkat edeceksiniz, erken yatıp erken kalkacaksınız, alkol alıyorsanız azaltacaksınız, arkadaşlarınızla her programa katılamayabilirsiniz, vb.
Kendinize şu soruyu sorun, “şu konuda daha disiplinli davranır ve isteğim doğrultusunda harekete geçersem hayatımın hangi alanları ve kimler bundan etkilenecek?”.
3. adım ise eyleme geçmek ve sürdürmek. Bu da daha çok heyecan duymak ile ilgili. Bir şeyi neden yapmak istediğinize dair en az 10-12 madde bulun, listeleyin ve zaman zaman tekrar okuyun. Kendinizi isteğiniz gerçekleşmiş olarak hayal edin ve zaman zaman bu senaryoyu zihninizde oynatın, değişiklikler yapabilirsiniz.
Önceliklerini belirleyen, hayatını buna göre düzenleyen ve eyleme geçip kararlılıkla yolda kalan kişi başarılı olmaya yakındır. Parçalara ayırınca daha kolay olmalı.
Belli bir konuda isteğinizden uzaklaştığınızı düşünüyorsanız
a) Bu konu öncelikleriniz arasında olmayabilir.
b) Öncelikleriniz arasındadır ama hayatınızı buna göre dizayn etmemişsinizdir.
c) Öncelikleriniz arasında ve koşullar uygundur ancak harekete geçmiyor veya devamını getiremiyor iseniz bu konuyu yeterince arzu etmiyor olabilirsiniz.
Bir de bağımlılık konusu var, yukarıdakilerin hepsini yapıyorsanız ancak istediğiniz yine de gerçekleşmiyorsa bu konuyu bir takıntı haline getirmiş olabilirsiniz. Hayatını Seç isimli ilk kitabımda ustalık alanı olarak ayrı bir bölüm olarak ele almıştım. Gerçekten çok geniş kapsamlı bir konudur. Bağımlılık, çok kısaca isteğim gerçekleşmezse “öldüm bittim” modunda yaşamak olarak nitelendirilebilir. Çözümü ise hayatınızın diğer alanlarında sahip olduklarınız için içten bir şekilde şükür içeren duygulara sahip olmaktır. Hayatım zaten güzel, isteğim gerçekleşirse sadece daha güzel olacak diye düşünebilmek ve bunu içten bir şekilde hissetmektir.
Bu yazıyı okuduktan sonra yaşamdaki önceliklerinizi düşünmenizi ve yazmanızı çok isterim. Bu şekilde en azından önceliğiniz olan konularda daha disiplinli davranacağınızı düşünüyorum.
Yazımı Goethe’nin meşhur bir sözü ile bitirmek istiyorum “ en önemli şeyler, asla en önemsizlerin insafına bırakılmamalıdır.”.
Sevgi ve esenlikle kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 17 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.