ÖNCELİKLENDİRME NASIL YAPILIR?

ÖNCELİKLENDİRME NASIL YAPILIR?

Önceliklendirme konusuna çok önem veriyorum; zaman yönetimi ve para yönetimi gibi pek çok konunun kalbi burada yatıyor aslında. Önceliklendirmeyi iyi yaptığımızda zamanı ve parayı iyi yönetmek mümkün oluyor, bunları iyi yönettiğimizde de yaşadığımız hayatın tatminine ulaşmak daha kolay oluyor.

Önceliklendirme konusu kişiye özel bir konudur, sizin için önemli ve öncelikli olan benim için öyle olmayabilir ve bunun tam tersi de geçerlidir elbette. Bu yüzden ilk yapılması gereken kişinin önceliklerini keşfetmesidir, bunu yılın başında da yapabilirsiniz herhangi bir döneminde de, önemli olan yapmaktır.

Benim tanımıma göre öncelik, enerjimi, zamanımı, paramı harcayacağım alanlar demektir. İsteklerini gerçekleştiremeyen pek çok insanın istekleri ile önceliklerinin çok farklı olduğunu görüyorum. Bu nedenle sizin için gerçekten büyük anlam ifade eden hayalleriniz ve istekleriniz var ise bunların öncelikleriniz arasında yer aldığına emin olun.

Peki önceliklendirme nasıl yapılır? Bence kendimize zaman ayırarak, bazı sorular sorarak ve notlandırma yaparak belli bir noktaya gelebiliriz. Benim için hayatta önemli ve öncelikli olan neler var sorusu basit ama etkili bir sorudur örneğin.

Tersten giderek de bulabilirim, şu an hayatımda en çok enerjiyi, zamanı ve parayı nelere harcıyorum, bunlar mevcut önceliklerimdir, peki ben burada nasıl değişiklikler yapmak istiyorum, beni daha mutlu edecek bir hayat tarzının unsurları neler olabilir?

Önceliklendirme yapmadığımızda her şeye aynı anda yetişmeye çalıştığımızda bir süre sora fiziksel olarak ve zihinsel olarak tükenebiliriz.

Zamanı iyi yönetmek her şeyi aynı anda yapmak değildir, hatta yapmak istediğimiz her şeyi yapmak da değildir, bizim için önemli olan şeylere zaman ayırmak ve yapmak, bazı şeyleri de yapmaktan vazgeçmektir.

Hiç unutmuyorum, bir danışanım onlarca maddeden oluşan bir yapılacaklar listesi ile gelmiş ve bunları sizin yardımınızla yapmak istiyorum demişti, listeyi inceledikten sonra en az yarısını eleyebilirseniz yardımcı olabilirim diye cevap verdiğimde de çok şaşırmıştı.

Hayatta en değerli şey zaman, onu nasıl kullandığımız yaşam kalitemizi belirliyor, bu nedenle öncelikler konusu oldukça önemli, bugün bu konu üzerinde düşünün lütfen.

Sevgi ile kalın.

Not: Önceliklendirme ve benzeri konularda koçluk hizmetlerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar