OLUMSUZ SONUÇLAR ALMAKTAN KORKMA

OLUMSUZ SONUÇLAR ALMAKTAN KORKMA

OLUMSUZ SONUÇLAR ALMAKTAN KORKMA

Risk almayı sever misiniz? Bir risk aldığınızda teorik olarak iki seçenek vardır; ya istediğiniz şekilde sonuçlanır ve başarırsınız ya da istediğiniz sonucu alamazsınız ama bir şeyler öğrenirsiniz ve kendinizi geliştirirsiniz. Çok sevdiğim bir söz var; risk aldığınızda ya kazanırsınız ya da kazanırsınız şeklinde çünkü öğrenmek de kazanmaktır. Elbette ölçülü riskler almaktan bahsediyorum.

Bir başka güzel söz de; en büyük risk belki de hiç risk almamaktır şeklindedir. Peki niye risk almak konusunda zaman zaman bu kadar çekimser davranıyoruz? Çünkü o veya bu şekilde hepimiz belli ölçülerde olumsuz sonuçlar almaktan korkuyoruz. Kim başarısız olmak ister?

Geçenlerde bir Yarına Not paylaşmıştım; insan sadece zihni ile düşünerek cesur olamaz, kalbini de sürece dahil etmesi gerekir şeklinde idi. Güçlü sezgilerimiz var, bunları da bir şekilde oyuna dahil etmeliyiz.

Olumsuz sonuçlar almaktan korkmak dediğimiz şey ilerleyen yaşlarda oluşur. Emekleyen ve yürümeyi öğrenecek olan bir bebek düşünün şimdi, her denemesinde bir sonuç çıkararak ve üzerine bir şeyler ilave ederek ısrarla devam eder ve sonunda başarır.

Bebeğin kendisine çok kızdığını, kendisi ile sürekli olumsuz bir şekilde konuştuğunu ve olumsuz sonuçlar almaktan korkmaya başladığını düşünün, hiç birimiz yürümeyi öğrenemezdik herhalde.

Olumsuz sonuç diye bir şey yoktur, olumlu ve olumsuz bizim yargılarımızdır, sadece sonuçlar vardır. Durumu analiz edip devam edersiniz.

Başarı, başarısızlık olmayacak diye garanti verilerek yaratılamaz. Başarısız olmayı göze almadan başarılı da olamazsınız. Ve tek gerçek başarısızlık belki de hiç denememektir.

Sevgi ile kalın.

Not: Şubat ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar