OLUMSUZ DÜŞÜNCELERLE VEDALAŞMAK – HAYAL KURMAK

OLUMSUZ DÜŞÜNCELERLE VEDALAŞMAK – HAYAL KURMAK

Minik yazı dizimizin ikinci yazısı ile karşınızdayım. Olumsuz düşüncelere karşı neler yapabileceğimizden bahsediyorduk, dün olumlu düşünce için bazı ipuçları paylaşmıştım, bugün de hayal kurmayı anlatacağım.

Hayal kurmak iki açıdan önemlidir, birincisi, her şey zihnimizde bir hayal ile başlar ve sonra gerçek dünyada yerini alır, yani gerçekleştirmenin ilk aşaması hayal etmektir. İkinci olarak da şunu söylemek isterim güzel hayaller kurabilen insanlar olumlu düşünme becerilerini de geliştirebilirler.

Olumsuz düşünmeyi abartan insanlarla yaptığım görüşmelerde onlardan hayal kurmalarını istediğimde bana adeta otomatik olarak şöyle cevap verirler, ama ben hayal kuramıyorum. Ben de hemen itiraz ederim, hayır derim, her gün hayal kuruyorsunuz, abartılı olumsuz düşünceleriniz, her şeyin daha kötüye gideceğine dair düşünceleriniz hepsi hayal ürünü. O zaman fark ederler ki aslında hayal kurmaktadırlar fakat bunu istedikleri şeyleri düşünmek için değil istemedikleri, arzu etmedikleri şeyleri kafalarında canlandırmak için yapmaktadırlar.

Kime ait olduğunu hatırlamadığım bir cümle var, beni çok etkilemişti zamanında, hayatım boyunca yüzlerce kabusla karşılaştım ve bir ya da iki tanesini gerçekten yaşadım şeklinde idi. Kafalarımızın içinde yarattıklarımızın hepsi gerçekleşecek olsaydı kimse bununla baş edemezdi sanırım.

Bu yüzden hayal kurmak dediğimde aslında hepimizin içinde var olan kurgu yeteneğini olumlu anlamda, pozitif anlamda kullanmaktan bahsediyorum.

Herkesin kendisini heyecanlandıracak 2 veya 3 hayali olmalı bence, hatta bunları yazarak yanımızda taşımak ve ihtiyaç duyduğumuzda çıkarıp okumak iyi bir fikir olabilir.

Nereden başlayacağımı bilmiyorum diyen kişilere basit bir yerden başlamalarını öneriyorum, örneğin bir tatil hayali kurun, farklı bir şehirde yaşadığınızı hayal edin, çok sevdiğiniz ideal bir günün nasıl bir gün olabileceğini hayal edin. Sonra da isterseniz daha büyük hayallerle devam edin, kendinizi daha iyi ifade edeceğiniz bir iş nasıl olurdu, topluma faydanız dokunacak olsaydı nasıl şeyler yapıyor olurdunuz, kendinizi harika hissedeceğiniz bir ilişki nasıl olurdu gibi. Gördüğünüz gibi hayal kurmanın sonu yok ve evet her şey sadece hayal kurmak ile olmaz, yarın da eylemin öneminden bahsedeceğiz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş