OLUMSUZ DÜŞÜNCELERDEN KURTULMAK

OLUMSUZ DÜŞÜNCELERDEN KURTULMAK

Kış mevsiminin etkisinden midir bilinmez bu aralar kiminle sohbet etsem olumsuz düşüncelere çok kolay yakalanmaktan ve orada kalmaktan bahsediyor. Ben de bunun üzerine bu konuda minik bir yazı dizisi oluşturmaya karar verdim, bugünkü ile birlikte 3 kısa yazıdan oluşacak. Bunun en azından bazı kişiler için küçük de olsa bir katkısı olabileceğini umut ediyorum.

O halde başlayalım. Olumsuz düşüncenin tersi olumlu düşünce, eylem veya hayal kurmak olabilir. Bugün olumlu düşünceden, yarın hayal kurmaktan, üçüncü gün de eylem ve motivasyondan bahsedeceğiz.

Şimdi öncelikle bir saptama yaparak başlayalım. İnsan genetik özellikleri ve sürüngen alt beyni nedeniyle olumsuz düşünmeye yatkın bir varlıktır. İlk atalarımız bu özellikleri sayesinde Dünya üzerindeki varlıklarını devam ettirebilmişlerdir. İlk insanlarla çok farklı koşullarda yaşıyor olmamıza rağmen beynimizin kodları hala ilk yazılımın özelliklerini taşımaktadır. Dolayısı ile olumsuz düşünüyor olmanız nedeniyle kendinize kızmayı hemen bugün bırakın lütfen. Olumsuz düşünmek sizin sandığınızdan daha yaygındır.

İlk aşama bunun belli ölçülerde normal olduğunu kabul etmektir. Kendimize kızmaktan vazgeçmeliyiz. Kendimize kızdığımızda işleri daha kolay hale getirmiyoruz.

İkinci aşama olumsuz düşünce ile ilgili inançlarımızı biraz sorgulamak ile ilgilidir. Hayatta istediğimiz pek çok şey var; bu isteklerimizi elde etmenin tek yöntemi olumlu düşünmek değil. Şunu söylemek istiyorum olumsuz düşünseniz dahi isteklerinize kavuşabilirsiniz. Bu aradaki bağlantıyı koparalım ve şuraya bir yere bırakalım.

Şimdi artık kendinize kızmıyorsunuz ve isteklerinize her ihtimalde kavuşabileceğinizi biliyorsunuz. O halde artık bir şeyleri değiştirmek için daha iyi durumdayız.

Peki o halde olumlu düşünmek konusu niye önemli. Düşünceler, duyguları tetikler ve bu şekilde ruh halimiz üzerinde etkili olur. Olumsuz düşündüğümüz zaman kendimizi harika hissetmeyiz, ruh halimiz düşünceli, dalgın olur, enerjimiz düşük olabilir. Böyle olduğu zaman da karşılaştığımız olaylara verdiğimiz tepkiler umutsuzdur, fırsat önümüze dahi gelse fark edemeyebiliriz.

Olumlu düşünmek için gülümsemeye başlamak gerekir, hemen şimdi ve nedensizce, yüzünüze bir gülümseme yerleştirin. Sonra da canınızı sıkan konu her ne ise bu konudaki en iyi senaryonuzu düşünün, her şey en mükemmel şekilde sonuçlanacak olsaydı ortaya çıkacak tablo nasıl bir tablo olurdu, bunu düşünmenizi istiyorum.

En iyi senaryoları düşünmek ve bu anlamda en iyi senaryolara odaklanmak olumlu düşünmenizi sağlayacak bir araç olabilir. Eğer yakın zamanda olumlu bir değişiklik olacağına inanmıyorsanız da süreyi biraz ileri sarın, 3 ay sonra veya 6 ay sonra nasıl en iyi şekilde gelişebilir onu düşünün.

Geçenlerde bir Yarına Not paylaşmıştım; hayatı kaybetmemek için değil kazanmak için oynayın şeklinde idi, bunu ayrı bir yazı konusu yaparız, diğer yandan bugünkü konumuz ile de ilgili olduğu için hatırlatmak istedim.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar