OLUMLU DÜŞÜNMEYİ ÖĞRENMEK

OLUMLU DÜŞÜNMEYİ ÖĞRENMEK

İyimserler de haklı, kötümserler de haklı, iyimserler daha mutlu bir hayat yaşıyorlar. Olumlu düşünmenin öğrenilebilir bir beceri olduğunu düşünüyorum, sağlığımız ve hayat kalitemiz üzerindeki güzel etkileri ise tartışılmaz bile.

Dünkü yazımda bahsettiğim bir konuyu kısaca tekrar etmek istiyorum. Olumlu düşünmenin ilk adımı (arkasında aksi yönde bilimsel bir çalışma yoksa) bizi mutlu eden şeylere inanmayı seçmektir.

Şanslı olduğunuzu düşünün, sadece bir haftayı çok şanslı bir insan olduğunuzu düşünerek yaşayın lütfen, emin olun etkisini görecek ve daha olumlu düşünmeye başlayacaksınız.

İnsan başına gelen olumsuz olayları hatırlamak ve anlatmak konusunda çok marifetlidir, olumlu şeyleri ise genellikle olağan görür ve geçiştirir. Bunu değiştirmek için her gün başınıza gelen irili ufaklı güzel şeyleri belli bir süre boyunca bir günlüğe not alın lütfen, hayata haksızlık yapmayalım.

Olumlu düşünmek bir tür vitamin takviyesi gibidir, elbette sadece olumlu düşünerek istediğiniz her şeyi yapamazsınız, akılcı bir şekilde emek vermek de gerekir.

Güzel hayaller kurmak ve bunun için zaman ayırmak da olumlu düşünceleri besler. Öğrenmek, kendimizi geliştirmek, yapmak istediklerimiz doğrultusunda harekete geçmek, kendimizle güzel bir şekilde konuşmak, başarıyı deneyimlemek de olumlu düşünceleri besler ve artırır. Bu yukarı doğru giden güzel bir döngüdür, bir kere başladınız mı uzun süre etkisi devam eder.

Olumlu düşünen insanlarla zaman geçirmek, olaylara biraz pozitif yönden yaklaşmak, başımıza gelen olayları olabildiği ölçüde esprili bir şekilde ele alıp aktarmak da işe yarar.

Hayatın içine karışmak, hayatı dolu dolu yaşamayı seçmek de olumlu düşünmektir. Küçük şeylerin büyük değişimler başlatacağını unutmayın ve bir yerlerden başlayın lütfen, kendinize küçük bir şans verin.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programına katılmak için lütfen [email protected] adresine mail atarak ön görüşme randevusu alınız.

Paylaş