OLUMLU DÜŞÜNMENİN GÜCÜ VE ÖNEMİ

OLUMLU DÜŞÜNMENİN GÜCÜ VE ÖNEMİ

Bugüne kadar bu konuda çok sayıda yazı okumuş olabilirsiniz, bir kısmı benim yazılarımdır, diğer yandan bu konu o kadar önemli ki arada bir yine yeniden ele almayı uygun görüyorum. Eskiden iyi düşün, iyi olsun derdi büyüklerimiz, ben de benzer şekilde istediklerini düşün, istemediklerini düşünme diyorum. Olumlu düşünmenin pek çok tarifi yapılabilir, benim tarifim bu şekilde, olumlu düşünmek, ağırlıklı olarak istediğin şeyleri düşünmektir.

Diğer yandan; her koşul altında her zaman olumlu düşüneceksiniz diye bir şey yok elbette, bu insanı komik duruma düşürebilir, olumlu düşünmek demek daha çok, daha fazla, genellikle olumlu düşünmek demektir, her şart ve durumda olumlu düşünmek değildir.

Polyannacılık oynamaktır zaman zaman, nasıl olacak sorusu yerine neden olmasın sorusunu sorabilmektir. Bu arada size bir sır vereyim, ben ne istediğimi bilmiyorum diyen onlarca kişiyle yaptığım çalışmaların hepsinde aslında bu kişilerin ne istediklerini bildiğini gördüm, sadece olumsuz düşünce nedeniyle nasıl olsa yapamam fikrine kapılıp ne istediklerini bilmediklerini iddia ediyorlardı.

Bir isteğinizi, bir hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız olumlu düşünmek seçenekleri görmenizi sağlar, seçeneklerimiz olduğunu bildiğimizde daha özgür hissederiz, yaratıcılığımız artar.

Olumlu düşünmek, büyük resmi görmektir yeri geldiğinde. Bu nedenle sürekli yazıyorum, hayatınızda güzel giden şeylere odaklanın, bunları yazın ve şükredin, çok yararını görürsünüz diye. Herkesin hayatında mutlaka yolunda giden şeyler vardır. Hele bunlar sağlık, aile ilişkileri, sevgi gibi büyük ve önemli konularda ise detaylar mutlaka bir şekilde halledilir. Olumlu düşünmek bu anlamda kendimize, hayata ve geleceğe güvenmektir.

Olumlu düşünmek, odaklandığımız, dikkatimizi verdiğimiz şeyleri büyüttüğümüzün bilincinde olmaktır. Hesabımızda 1.000 TL varken niye 10.000 TL yok diye düşünmeyip olan için mutlu olmaktır. Daha fazlasını istememize ve bunun için çalışmamıza engel değildir anlattığım.

Hayatınızın olumlu kısımlarına odaklanın, isteklerinizi ve hayallerinizi daha sık düşünün, onları yazılı hale getirin, sonra da minik eylem adımları planlayın, bunlar bir araştırma şeklinde bile olabilir.

Anlattıklarımı 3-4 hafta uygulayın ve sonuçları kendi gözünüzle görün, kendinizi daha iyi hissedeceğiniz neredeyse kesindir.

Olumlu düşüneceğiniz güzel bir gün diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Şubat ayı kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş