OLUMLU DÜŞÜNMEK VE POTANSİYELİMİZİ ARTIRMAK

OLUMLU DÜŞÜNMEK VE POTANSİYELİMİZİ ARTIRMAK

Potansiyelimizi iyi kullanmak ve artırmak için olumlu ve yapıcı düşünme becerisini hayatımıza dahil etmeliyiz. Bunu zihnimizi belli ölçülerde yönetebilirsek yapabiliriz.

Olumlu ve yapıcı düşünmenin tersi; kaygı/korku/kuşku/endişe ile zihnimizi doldurmaktır. Bunun sonucunda insan kendi kendisini bloke eder ve potansiyelini kullanamaz hale gelir.

Kafanızın içinde bir bariyer ya da paralel dünya var; kendi hakkınızda düşündüğünüz şeylerden ve yaşam hakkında düşündüğünüz şeylerden oluşuyor. Pozitif olan kısmı işimizi kolaylaştırıyor; negatif olan kısmı özellikle de değişim süreçlerinde bir ayak bağı olarak karşımıza çıkabiliyor. İlk kitabım Hayatını Seç’te bu konuyu detaylı olarak anlatmıştım; imkanı olanlar lütfen oradan da okusunlar.

Sizi frenleyen ve ilerlemenizi engelleyen düşünceler ya da çekirdek inançlar hangileri, eğer bunları bulup belli bir süreç içinde değiştirebilirseniz potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Peki bunları yani sabotajcı düşünceleri nasıl bulacağız; iç ses düşüncelerimizin sesli halidir, her insan düşünceleri aracılığı ile kendisiyle konuşur. Çok temel bir ayrımla olumlu ve olumsuz iç seslerimiz vardır. Olumlu iç seslerimiz bizi bir konuda cesaretlendirir, yapabileceğimizi, hak ettiğimizi söyler.

Hak ettiğimize inanmak çok önemlidir, parayı, başarıyı, sevgiyi…

Olumsuz iç sesler ise bir şeye daha başlamadan nasılsa başaramayacağımızı söyleyebilir, yeni bir şey denemek istediğimizde vazgeçirmeye çalışabilir.

Bu tarz olumsuz iç sesleriniz var mı?

İster iş yerinde iyi bir performans göstermek olsun, ister yaşamımız için doğru kararlar almak, hepimiz belli ölçülerde kendi düşünce tarzımızla kendimizi engelleyebiliyoruz.

Kendi düşünce tarzımızla kendimizi engellediğimizde de;

Ruh halimizde iniş çıkışlar oluyor,

Hedeflerimize ulaşamıyoruz veya gecikmeli olarak ulaşıyoruz,

İsteklerimiz, hayallerimiz gerçekleşmeyebiliyor,

Kendimizi değerimizin altında görmeye ve göstermeye başlıyoruz (aşırı mütevazi yapı),

Yeteneklerimizden tam olarak yararlanamıyor ve potansiyelimizi kullanamıyoruz.

Sabote edici düşünce kalıplarının farkına varmak, olumsuz iç sesleri fark etmek önemlidir.

Timothy Gallwey’in meşhur sözüdür “Bir tenisçinin en büyük rakibi ağın karşısındaki rakibi değil, kendi kafasının içindeki olumsuz seslerdir.”

Kafamızın içinde otomatik bir program gibi işleyen düşünme modellerini deşifre etmek bir oyun gibi görülürse daha hızlı ve başarılı sonuçlar alınır.

Gün içinde kendinizi kötü hissettiğinizde her ne yapıyorsanız beş dakikalığına bırakın ve kafanızdan geçen düşünceleri not alın, bir süre sonra sayıca çok fazla olmayan benzer düşünce kalıplarının sizi endişe ve kaygıya sevk ettiğini göreceksiniz.

Sonra da bu düşüncelerinizi sorgulamaya başlayın, her şart altında böyle mi, kaç tane örnekten hareket ediyorum, istisnalar yok mu gibi.

Bir süre sonra düşünce tarzınızda mutlaka değişiklikler olacaktır.

Olumlu ve yapıcı düşünceleri hayatınıza daha fazla dahil ederseniz daha huzurlu ve mutlu olabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapevlerinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar