OLUMLAMALAR

OLUMLAMALAR

Kişisel gelişimde en çok bilinen ve yaygın kullanılan yöntemlerden birisi de olumlamalardır. Olumlama, kişinin kendisine duymaya ihtiyacı olduğu şeyleri söylemesidir en basit haliyle. Yüksek sesle yapılabileceği gibi içinizden söyleyerek de uygulayabilirsiniz. Bir ayna karşısında yapılabilir ama bu bir zorunluluk değildir. Sabah ilk uyandığınızda veya gece yatmadan önce yapmanız enerji anlamında daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Olumlamalar ile ilgili en önemli akılda kalması gereken şey, bunların kişiye özel olacak şekilde oluşturulmasıdır. Bir başkasının cümlelelerini kopyalamak istediğimiz sonuçları vermeyebilir, çünkü herkesin hayat hikayesi ve yolculuğu farklıdır. Kendi kelimelerinizle oluşturduğunuz olumlamalar çok daha etkili olabilecektir.

Olumlamalar pozitif ve şefkatli kelimelerden oluşur. Kendimi olduğum haliyle kabul ediyorum ve kendime sevgiyle yaklaşıyorum buna bir örnektir.

Bir diğer önemli konu da olumlamaya kişinin az da olsa inanıyor olmasıdır. Örneğin bütün gün stres topu şeklinde ortada dolaşan bir kişinin sabah ayna karşısına geçip dünyanın en huzurlu insanı benim şeklinde konuşması bir tür çelişki yaratabilir.

Bugün her zaman olmasa bile çoğu zaman sakin kalmaya niyet ediyorum, içimde var olduğunu bildiğim huzur alanında daha çok zaman geçireceğim, ben özümde huzurlu bir insanım gibi bir olumlama olabilir örneğin.

Olumlamalar ve niyet etmek birlikte kullanılırsa daha etkili de olabilir. Niyet cümleleri daha uzun olabilir, olumlamalar daha kısa ve etkili oluşturulabilir. Örneğin bugün hayatın benim için açacağı kapıları farkındalıkla görmeye niyet ediyorum bir niyet, ben şanslıyım bir olumlama olabilir.

Olumlamalar ve niyetler belli bir yönde değişim isteği, motivasyon ve uygun eylemlerle bir araya geldiğinde destekleyici olarak işe yarayabilir, tek başlarına olumlamadan bir mucize beklemek gerçekçi değildir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş