OLMASINI İSTE AMA OLDURMAYA ÇALIŞMA

OLMASINI İSTE AMA OLDURMAYA ÇALIŞMA

Geçen akşamlardan birisinde paylaşmış olduğum Yarına Not bu şekildeydi. Bazen ihtiyacınız olan tek şey biraz daha fazla zaman olabilir. Diğer yandan; sabırsız yapımızla çok zorluyoruz, biz ittikçe geri itiliyoruz bazen.

Hayatın bir ritmi, bir akışı var, onunla uyumlanmak gerekiyor. İsteklerimizin olması son derece normal ve sağlıklı bir durumdur, istemek güzeldir. Hemen olmasını istemek, mutlaka olmasını istemek ve hepsinin olmasını istemek ise oldurmaya çalışmaktır ve bence sağlıklı değildir. Bu hem isteklerimizin olmasını zorlaştırabilir hem de bizde huzursuzluk yaratır. İsteklerimizin gerçekleşmesinin önüne yerleştirdiğimiz bir bariyer gibidir, sabırla izin vermek farklıdır.

Huzurlu olabilmek çoğu zaman sabırlı olabilmekle ilgilidir. Elinizden geleni yaptıktan sonra bekleyeceksiniz. Küçük çocuğunuzu ilk defa bisiklete bindirdiniz, dengede durması için yardım ettiniz, sonra da arkasından biraz ittiniz. Şimdi bir tur atıp size geri dönecek. Güven verebilirsiniz, sevgi verebilirsiniz, inanabilirsiniz ama müdahale etmemelisiniz. İstekleriniz de bir açıdan bakıldığında böyledir.

Beklemek pasif bir tutum değildir, tohumu ektiniz, kendisi büyür, her gün başında beklemeniz sonucu değiştirmez, daha hızlı büyümez.

Bir de olayları biraz daha yukarıdan değerlendirmek gerekir, isteklerimizin bir kısmı olur, bir kısmı olmaz, olmayınca demek zamanı değilmiş diye düşünmek gerekir veya hayırlısı böyleymiş diyebilmek. İsteğe karşı bağımlılık oluşturmamak lazım, hayatım zaten güzel, isteğim olursa sadece biraz daha güzel olacak bakış açısını yerleştirmek lazım. Bunun için de zaten sahip olduklarımıza daha fazla şükretmek önemlidir.

Demem o ki, istekleriniz gerçekleşmiyor veya hemen olmuyor diye kendinizi harap etmeyin lütfen. Bilge’nin meşhur sözünü hatırlayalım, “meyveler olgunlaşınca dallar eğilir, senin olan sana gelir.”

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Aralık ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş